Bli någon att räkna med
Vi vill ju alla vara någon att räkna med. Och vi vet vad det innebär.
När livet krisar, när trycket ökar på jobbet eller i vardagen – då vet vi precis vem som kommer finnas där. Vem som kliver fram. Kan man bli någon att räkna med och går det att förbereda sig mentalt för det?
Ja, det går. Men först måste vi förstå hur vi fungerar som människor. När vi ställs inför utmaningar reagerar hjärnan instinktivt med flykt eller kamp. Det kräver medvetenhet och mod att stanna kvar, att tänka annorlunda – att göra rätt, även när det är svårt.
I föreläsningen ”Bli någon att räkna med” delar Robert Karjel med sig av berättelser från ett liv fyllt av utmaningar, ansvar och oväntade möten. Som fd helikopterpilot och överstelöjtnant i Försvarsmakten har han befunnit sig mitt i händelsernas centrum – från räddningsinsatser vid Estoniakatastrofen till uppdrag mot pirater utanför Somalias kust. Genom dessa erfarenheter har han fått en unik inblick i vad som bygger tillit, ledarskap och mänsklig styrka när det verkligen gäller. Han är civilingenjör i teknisk fysik, författare till bl a Ut ur Kabul 2023 och Bli någon att räkna med 2024 och en av sveriges mest uppskattade föreläsare.
Med värme, humor och eftertanke väver Robert samman dramatik med insikter om mod, ansvar och samarbete. Han visar hur vi, även under press, kan hitta fokus och trygghet, och hur vi kan bli någon som andra verkligen kan lita på.
Resultatet är en upplevelse som inspirerar till eftertanke och handling, och som påminner om att ledarskap i grunden handlar om att finnas där för andra. Om att våga möta osäkerhet, stå upp för sina värderingar och skapa mening i det man gör – oavsett om man leder ett team, en organisation eller sig själv.
Lorensbergsteatern, är en teaterbyggnad i Lorensbergsparken i Göteborg. Den har adress Berzeliigatan 4 och fastighetsbeteckning Lorensberg 29:2. Teatern är ritad av arkitekten Karl M. Bengtson, sceninredningen gjordes av tysken C. Roeder, och byggdes på initiativ av och var delvis finansierad av krögaren Sophus Petersen, som drev den dåvarande restaurangen i Lorensbergsparken.
När teatern stod klar 1916, efter endast drygt fem månaders arbete, ansågs den vara Europas modernaste med platser för 1 000 personer och bland annat en vridscen och rundhorisont. Urpremiären med 800 gäster, ägde rum 27 oktober 1916 med August Strindbergs pjäs Ett drömspel, och den sista föreställningen 30 april 1934.
I och med att Göteborgs nya stadsteater stod klar 1934 byggdes Lorensbergsteatern om till biograf, förvärvad av skåningen och advokaten Sture Persson. Den 19 september 1934 var det premiär på Lorensbergs-Bio med Frank Capras Det hände en natt, med bland andra Clark Gable. Biografen lades ner den 13 september 1987 och lokalerna kom åter igen att användas som teater. Nationalteatern producerade 1987 en teateruppsättning av Peter Pan här innan Kulturtuben tog över. Lorensbergsteatern är även namnet på ett kommanditbolag som ägs av Kulturtuben.
Den första barnteaterföreställningen gavs på hösten 1920, då Hamlet gavs som ungdomsföreställning. Därefter på våren 1922 ordnades skolföreställningen "Det gamla spelet om envar". I december samma år - som en jultradition - visades Rödluvan av dansken Axel Breidahl. Tyngdpunkterna låg därefter på julpjäserna under de kommande åren.