RNB THERAPY x SEXY TUNES
Göteborg
Nefertiti
fredag, 11 april 2025
kl:23:00
Älskar du RnB och hiphop? Då väntar en kväll du inte vill missa! Fredagen den 11 april bjuder vi in till en speciell kväll där ikoniska låtar möter dagens största hits, i en atmosfär som andas både nostalgi och en fräsch klubbkänsla. Denna gång slår vi ihop krafterna med klubbkonceptet SEXY TUNES, känt för att leverera de bästa slow jams tracksen och sensual vibes inom RnB.
DJ LUCHO OCH ERIKA BITANJI står för musiken hela kvällen, så förvänta dig magiska låtval och otrolig teknik bakom spelarna!
På denna klubben mixas klassiska låtar med Whitney Houston, Dru Hill, Usher, Next och Destiny’s Child med Summer Walker, Chris Brown, SZA och Brent Faiyaz – klassiker möter nutida favoriter i en kväll du inte vill missa!
Samla dina vänner och bli en del av magin fredagen den 11 april!
Nefertiti är en legendarisk jazzklubb i hjärtat av Göteborg som även hyser stadens mest vibranta nattklubbsverksamhet. På scen presenteras främst jazz men också etno, hip-hop, blues och elektronisk musik.
I valven i Nefertitis källare samsas en lång musikalisk historia med framåtseende och nyfikenhet.
Jazzklubben Nefertiti har i över 30 år levt ett spännande liv i källaren på Gamla Latin på Hvitfeldtsplatsen i Göteborg. Vi var länge ensamma i huset men nu huserar Lärarhögskolan runt omkring oss. Men detta påverkar inte Jazzföreningen Nefertitis aktiviteter och försök att förbättra Göteborgs nöjesliv och jazzens liv.