Stäng reklam
Menu

Oddisee & Heno.

Göteborg

Nefertiti
onsdag, 29 april 2026 kl:19:00

Arrangör: KB West
Dörrarna öppnas: 18:00 || På scen: 19:00 || Åldersgräns: 18 år
Rullstolsbiljett med tillhörande ledsagare köper sin biljett via support.tickster.com
Rapparen och producenten Oddisee slår sig samman med den skickliga amerikansk-etiopiska rapparen Heno. för ett gemensamt album, vilket blir Oddisees första fullskaliga samarbete på över tio år. Den 29 april tar de turnén From Takoma With Love till Göteborg för en spelning på Nefertiti!
Oddisee är en sudanesisk-amerikansk rappare, producent och kompositör från Washington, D.C., hyllad för sin skarpa penna, själfulla produktion och sitt socialt medvetna uttryck. Med rötterna i boom-bap men med tydliga inslag av jazz, go-go, funk och soul har han skapat ett personligt sound som förenar undergroundkänsla med internationell räckvidd.
Såväl bakom producentbordet som på scen är Oddisee en av samtidens mest konsekventa och respekterade röster – en artist som förvandlar reflektion till rytm. Inbjuden att supporta De La Soul och The Roots kommande turné vittnar ytterligare om hans starka närvaro live.
Heno. kommer från DMV-området (DC, Maryland, Virginia) och bär på etiopiska och eritreanska rötter. Han använder sitt artisteri för att berätta historier och skapa samtal genom musik, film och andra uttryck. Ljudbilden är gränslös – något som hörs i samarbeten med Mick Jenkins, JPEGMAFIA, Chaz Bear (Toro Y Moi) och Oddisee själv. Senast hördes han som enda gästartist på Veteran: Directors Cut, släppt i juni.
Med det kommande samarbetet med Oddisee i ryggen är det tydligt att Heno. är på stark uppgång – med ett momentum som både nya och trogna lyssnare lär uppskatta.

Nefertiti är en legendarisk jazzklubb i hjärtat av Göteborg som även hyser stadens mest vibranta nattklubbsverksamhet. På scen presenteras främst jazz men också etno, hip-hop, blues och elektronisk musik.

I valven i Nefertitis källare samsas en lång musikalisk historia med framåtseende och nyfikenhet.

Jazzklubben Nefertiti har i över 30 år levt ett spännande liv i källaren på Gamla Latin på Hvitfeldtsplatsen i Göteborg. Vi var länge ensamma i huset men nu huserar Lärarhögskolan runt omkring oss. Men detta påverkar inte Jazzföreningen Nefertitis aktiviteter och försök att förbättra Göteborgs nöjesliv och jazzens liv.



Oddisee & Heno.
2026-04-30 20:00:00
Malmö, Moriska Paviljongen

Datum / Tid

onsdag, 29 april 2026 kl: 19:00

Plats

Göteborg, Nefertiti

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

320

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad