Karlsson på Taket över hela Sverige
Göteborg
Tjolöholms Slott
torsdag, 10 juli 2025
kl:14:00
En alldeles lagom tjock Karlsson är på turné genom Sverige för att visa att han är världens bästa Karlsson. Busigare än någonsin men Lillebror blir glad för att han har fått en kompis.
När Karlsson skjuter ut saker som barnen kan fånga bli det livat i salongen. Eller när han bestämmer sig för att filura med Fröken Bock, då går alla igång som ser föreställningen.
REK ÅLDER: Från 3 år. LÄNGD: En dryg timme
Astrid Lindgrens saga i ett härligt tempo.
Under våren har närmare 10000 personer jublat och satt föreställningen som turnerat sedan jullovet runt i södra Sverige. En rakt igenom stor succé från början till slut!
Missa inte!
Tjolöholms slott är ett slott i Fjärås socken i norra Halland i Kungsbacka kommun, beläget på en halvö i Kungsbackafjorden. Den nuvarande slottsbyggnaden är uppförd i engelskinspirerad tudorstil 1898–1904 efter ritningar av Lars Israel Wahlman. Slottet förklarades som byggnadsminne enligt Kulturmiljölagen den 28 juni 1991. Slottet ägs och förvaltas idag av Stiftelsen Tjolöholm.