Stäng reklam
Menu

Les Misérables in Concert

Halmstad

Halmstads Teater
tisdag, 30 januari 2024 kl:19:00

The Music of Les Miserables in Concert
Mästerverket av Boublil/Schönberg är på Europaturne.
Cinema Festival Symphonics med solister från West End i London, sångare och musiker.
Konstnärlig ledare: Stephen Ellery
Med scener från filmsuccen från 2012

Det är med stor uppståndelse hela orkestern gör entre på scen. Orkestern under ledning av Stephen Ellery imponerar om och om igen och låter de 15 solisterna och körens fantastiska sångframträdanden blända publiken med stjärnglans och hänförande nummer.
Les Miserables av Boublil/Schönberg är den musikal som spelats och framförts längst i hela världen. Det är få andra musikaler som har detta underbara sätt att röra sig med känsliga melodier. I dem inkluderas stycken som "I Dreamed a Dream", "One Day More", "Do you Hear the People Sing" och "On My Own".
En ny låt komponerades speciellt för Hugh Jackman för den världsomspännande succefilmen från 2012. "Suddenly" blev Oscar-nominerad till årets bästa filmlåt och den utelämnas naturligtvis inte från denna extraordinära konsert!
I rollen som Jean Valjean ser vi Chris Green och bland solisterna ser vi fler Les Miserables West End-artister så som Julie Lund, Alex Tomkins och Chloe Taylor.
Originalscener från filmen med global framgång från 2012 kommer att visas i samband med musiken - i samarbete med Universal Pictures.
The Music of Les Miserables in Concert går rakt in i hjärtat!

Åldersgräns ingen.

Föreställningen varar 2h och 20 minuter inkl paus.

Biljetter
Halmstad Tourist Center (035-12 02 00) och www.ticketmaster.se
Handikapplatser bokas på Halmstad Tourist Center 035-12 02 00. Ledsagare till rullstol går fritt.
Gruppbokning bokas på Halmstad Tourist Center 035-12 02 00.
Eventuellt överblivna biljetter säljes i entren på evenemangsdagen.

Halmstads Teater invigdes i november 1954 med August Strindbergs "Dödsdansen", i regi av Karin Kavli och med ett flertal välkända skådespelare. Planer på ett teaterbygge hade funnits sedan lång tid, men inte förverkligats. Teatern hade sedan 1866 varit inhyst i Hotell Mårtensson på Storgatan, där resande teatersällskap framträdde.

Datum / Tid

tisdag, 30 januari 2024 kl: 19:00

Plats

Halmstad, Halmstads Teater

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

Oklart

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad