Stäng reklam
Menu

Thank you for the music - part two

Halmstad

Halmstads Teater
söndag, 29 mars 2026 kl:18:00

Thank You For The Music – Part Two

Äntligen är det klart – succen Thank You For The Music återvänder till de svenska scenerna våren 2026! Kalle Moraeus, Gunilla Backman, Johan Boding, Karin Funk och en orkester med eliten av Sveriges musiker under ledning av Johan Granström kommer bjuda på en storslagen hyllning till två av våra största låtskrivare genom tiderna.
Det blir en musikalisk resa som tar oss från de gripande ögonblicken i Kristina från Duvemåla, via dramatiken i Chess och glädjen i Mamma Mia!, till ABBAs odödliga hits. Men kvällen stannar inte där – även musik från Hootenanny Singers och flera mindre kända pärlor ur Björn och Bennys rika låtskatt får ta plats.

Thank You For The Music – Part Two blir en oförglömlig helkväll fylld av känslor, energi och magi. Showen är uppdaterad med både nya arrangemang och låtar som aldrig tidigare framförts i föreställningen – men självklart också med många favoriter att känna igen. Artister och musiker har en nära relation och arbetat mycket med Björn och Benny genom åren, vilket gör detta till en helt unik show.

Vi längtar efter att möta er i publiken till våren och skapa ännu en varm, glädjefylld, nostalgisk och magisk upplevelse – tillsammans!

Obs! I Kalmar, Helsingborg, Norrköping, Stockholm och Mariehamn ersätter Therese Löf. Therse Löf har tidigare ersatt Gunilla och gjort succe. Även Thersese har jobbat nära Björn & Benny bla som rollen Donna i Mamma Mia.
Läs Mer om Therese här: https://sv.wikipedia.org/wiki/Therèse_Löf

Evenemanget varar 2h 30 minuter inkl paus.

Biljetter
Halmstad Tourist Center (035-12 02 00) och www.ticketmaster.se
Handikapplatser bokas på Halmstad Tourist Center, en fri ledsagare/rullstol.
Gruppbokning bokas på Halmstad Tourist Center.













Medverkande
Kalle Moraeus, sång, fiol, gitarr mm
Gunilla Backman, sång
Johan Boding, sång
Karin Funk, sång, kör
Johan Granström, Kapellmästare, Bas
Johan Ramsay Lövkranz – Trummor
Jörgen Stenberg – Perch/Slagverk
Joakim Holgersson - Klaviatur
Pelle Holmberg, Gitarr
Anders Lundqvist, Klaviatur
Marica Linde – Kör
Pelle Grebacken – Blås

Arrangör: Grand Live

Biljetter
Halmstad Tourist Center (035-12 02 00) och www.ticketmaster.se
Handikapplatser bokas på Halmstad Tourist Center, en fri ledsagare/rullstol.
Gruppbokning bokas på Halmstad Tourist Center.

Halmstads Teater invigdes i november 1954 med August Strindbergs "Dödsdansen", i regi av Karin Kavli och med ett flertal välkända skådespelare. Planer på ett teaterbygge hade funnits sedan lång tid, men inte förverkligats. Teatern hade sedan 1866 varit inhyst i Hotell Mårtensson på Storgatan, där resande teatersällskap framträdde.



Thank You For The Music - Part Two
2026-03-04 19:30:00
Gävle, Gävle Konserthus



Thank You For The Music - Part Two
2026-03-06 19:30:00
Karlstad, KARLSTAD CCC



Thank You For The Music - Part Two
2026-03-11 19:00:00
Sverige, MARIEHAMN, Stora Salen



Thank You For The Music - Part Two
2026-03-14 18:00:00
Norrköping, Flygeln



Thank You For The Music - Part Two
2026-03-15 18:00:00
Örebro, Konsertsalen, Örebro Konserthus



Thank You For The Music - Part Two
2026-03-27 19:30:00
Kungsbacka, Kungsbacka Teater



Thank You For The Music - Part Two
2026-03-28 18:00:00
Växjö, Växjö Konserthus

Datum / Tid

söndag, 29 mars 2026 kl: 18:00

Plats

Halmstad, Halmstads Teater

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

Oklart

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad