Allrakäraste syster

Helsingborg

Dunkers Kulturhus Teatersalen
söndag, 11 maj 2025 kl:16:00

”Nu ska jag berätta en hemlighet som ingen vet mer än jag. Jag har en tvillingsyster…Hon heter Ylva-li. Säg det flera gånger efter varann, så hör ni, hur vackert det låter. Ylva-li, Ylva-li, Ylva-li. Själv heter jag bara Barbro. Men Ylva-li säger aldrig mitt namn. Hon kallar mig ”Allrakäraste Syster”. Ylva-li tycker så mycket om mig. Pappa tycker mest om mamma, och mamma tycker mest om min lillebror, som föddes i våras. Men Ylva-li tycker bara om mig.”
Ur boken ”Allrakäraste syster” av Astrid Lindgren.

”Allrakäraste Syster” är en av Astrid Lindgrens mest älskade barnböcker och handlar om längtan att bli sedd och fantasins kraft, som räddar oss från ensamhet.

”Bakom rosenbusken Salikon finns en port som leder till Gyllene Salen där Barbros hemliga tvillingsyster Ylva-li är drottning. För Ylva-li är Barbro ”min Allrakäraste Syster” och medan Barbros mamma och pappa bara har tid för lillebror, rider Ylva-li och Allrakäraste Syster på Guldfot och Silverfot in i en magisk värld. På äventyr genom den Stora Hemska Skogen och över de Snällas äng där de bjuds på kakor och karameller, kommer de till slut fram till Den Vackraste Dalen i Världen, dit bara Ylva-li och Allrakäraste Syster får komma.”

I den här folkmusikaliska visoperan, som tonsatts av Sofia Thelin, blandas visa, folkmusik, nycirkus och ljusprojektioner på ett vackert och fantasifullt sätt. Medverkar gör sångare, kompositören själv och några av Malmös främsta folkmusiker. De bidrar med stråkar, slagverk, flöjter, bouzouki och dragspel. Musikerna i folkorkestern sjunger också och agerar på scen. Cirkusartister uppträder och agerar som de Elaka och de Snälla.

Rättigheterna till boken har Sofia Thelin erhållit av Saltkråkan AB, numera Astrid Lindgren AB
Föreställningen är sponsrad av Musikverket.

Producent: Musikmakarna Edgren

Medverkande:
Ylva-li: Clara Holm Solgaard
Barbro: Louise Thörner/Lova Flemming
Mamma: Sofia Thelin
Pappa: Christoffer Csanady
Cirkustrio: Lova Edgren, Varga Stenman, Sonja Spisska Enebjörn

Musiker som också sjunger allihop:
Flöjter: Anna Cederquist
Viola: Elina Nygren
Dragspel: Johan Olsson
Kontrabas: Christoffer Csanady
Bouzouki: Jens Ulvsand
Slagverk: Viktor Enebjörn
Slagverk: Sofia Thelin
Komposition Sofia Thelin
Arrangemang Daniel Fjellström
Libretto Micka Andersson
Regi: Ola Hörling
Kostym och ljussättning Maja Kall/Sofia Thelin och Ilkka Häikiö

För alla åldrar från 5 år.
Längd: 60 minuter, ingen paus

Dunkers kulturhus är ett museum och konstcentrum beläget i Helsingborg, vid Norra hamnen. I huset, namngivet efter företagaren Henry Dunker som bekostade hela museet, finns stora utrymmen för utställningar, scenkonst och pedagogisk verksamhet för barn och ungdomar inom konst, musik, media, dans och teater. Huset rymmer också bar, restaurang och butik. Totalt har huset en yta på 16 000 m², med 10 600 m² verksamhetslokaler och 3 200 m² utställningsyta. I Dunkers kulturhus ligger även Helsingborgs turistbyrå.



Allrakäraste Syster
2025-04-06 17:00:00
Stockholm, Nya Cirkus



Allrakäraste Syster
2025-05-10 16:00:00
Helsingborg, Dunkers Kulturhus Teatersalen

Datum / Tid

söndag, 11 maj 2025 kl: 16:00

Plats

Helsingborg, Dunkers Kulturhus Teatersalen

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

Oklart

Historik / Fler tillfällen

1 / 2