Stäng reklam
Menu

THE JULBORD / SYD & EKMAN MED GIBSON BAND

Helsingborg

The Tivoli
fredag, 5 december 2025 kl:18:00

Avnjut vårt traditionella julbord med varmt och kallt, sött och salt och en tillhörande show!
Syd & Ekman med Gibson band.
Med sitt koncept ”Det bästa från Gyllene Tider och Freestyle” har dom levererat sin positiva energi på allt från festivaler till företagsevents och tillsammans med de allra bästa banden runt om i Sverige.
Med en nästan osannolik låtrepertoar har i bagaget har de två band-medlemmarna genom åren utvecklats till fullfjädrade entertainers som älskar att stå på scen.
Detta med en spelglädje och energi som ingen publik kan motstå och som Micke Sydutrycker det ”Att stå längst fram på scen och sjunga våra låtar efter så många år ger mej en otrolig kick och att få göra det med en kompis som Tommy gör ju det hela ännu bättre” Ett gig med Syd & Ekman är allsång, det är leenden, det är sommar och kanske t.om ett och annat romantiskt minne som blommar upp.Dessa herrars låtskatt får alla ställen att fullständigt gå i taket!
Micke Syd&Tommy Ekman turnerar på klubbar och events över hela Norden.
Gibson Band:
De har spelat på otaliga scener runt om i landet. Afterskis/works, stadsfester, events och nattklubbar.
De har även jobbat med artister som bl a Timbuktu, Jill Johnson, Orup, Da Buzz, Magnus Uggla, Markoolio, Dr Alban, Måns Zelmerlöv, Patrik Isaksson.
Tider:
18.00 - Insläpp till julbord.
20.00- Buffé tas bort och bord och stolar plockas undan ( OBS efter detta så har man inte längre bord och sittplats kvar.)
20:15 - Insläpp showbiljett.
20:45 - Showstart första set.
22.45- Show slut
Efter showen så öppnar Vinylbaren upp för nattklubb för de som vill dansa vidare.
OBS: Olika sällskap kan bli placerade brevid varandra / på samma bord beroende på hur bokningarna ser ut för kvällen.

The Tivoli är en nattklubb och ett konsertställe beläget i Ångfärjestationen på Hamntorget i Helsingborg där många stora svenska och utländska artister spelat.


Klubben ägs av Nöjesbolaget KAMP i Helsingborg AB, som 2008 hade 19 anställda och omsatte 25,8 miljoner kronor. Klubben arrangerar varje år ett flertal konserter med olika typer av artister. Vid riktigt stora konserter räcker inte klubben till och istället kan dessa hållas på Helsingborgs konserthus eller på Sofiero slott. The Tivoli anordnar även andra tillställningar, som bland annat musiktävlingarna Företagsrock och Popcorn, samt Stand-up comedy. Nattklubbsverksamheten hålls på lördagar och på fredagar arrangeras klubben Kingston.


The Tivoli startades av konsert- och klubbarrangörerna Hans Jönsson och Joakim Olin och invigdes den 6 september 1996. Klubben hyrde in sig i lokaler i Ångfärjestationen, vars funktion som färjeterminal upphörde den 10 juni 1991, då färjetrafiken flyttades över till den nybyggda Knutpunkten. Klubben huserade i byggnadens östra del, i den del som utgjorde den ursprungliga Ångfärjestationen från 1898. I tillbyggnaden i väster från 1901 inhystes olika ungdomsverksamheter i Helsingborgs kommuns regi, främst Club 64 och Café Ångfärjan. Under 2000-talets första decennium renoverades främst Vinylbaren i samband med att en restaurangtillbyggnad från 1970-talet revs och ersattes med en veranda. När ungdomsverksamheten i tillbyggnaden lades ner tog The Tivoli över lokalerna och i februari 2009 invigdes där den nya klubben Cirkus.



The Julbord / Syd & Ekman Med Gibson Band
2025-12-06 18:00:00
Helsingborg, The Tivoli

Datum / Tid

fredag, 5 december 2025 kl: 18:00

Plats

Helsingborg, The Tivoli

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

295kr - 995

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad