SPIDERS & THE DAHMERS
Helsingborg
The Tivoli
lördag, 10 oktober 2026
kl:20:00
Spiders bildades 2012 och gav ut sitt debutalbum Flash Point samma år och följde upp det med albumet Shake Electric 2014 och Killer Machine 2018.
Samtidigt med skivutgivningar turnerade bandet otaliga gånger runt Europa och USA:s rockklubbar och festivalscener.
Tillsammans med legendariska Wild Kingdom Records är Spiders redo att skriva ett nytt kapitel i rockhistorien
där trasiga drömmar, smått ouppnåeliga visioner om livets allt och rock’n’roll samlats på deras senaste skiva Sharp Objects’’ som kom ut i Februari 2025.
Som vanligt när det kommer till Spiders är skivan och deras värld starkt influerad av rock n roll.
Den här gången har det dessutom smugit sig in en smula new wave och garagerock ala tidigt 80 tal i mixen.
Låtarna tar dig från ett forna Truckstop Alaska i Göteborg, via New Yorks Bleecker Street, vidare till Londons Soho och tillbaka igen.
Med en detour genom ett musikaliskt landskap där The Faces, Dead Boys, Fred Cole och Bikini Kill är stöttepelare och Debbie Harry pekar finger åt samtiden.
The Dahmers är ett Frankensteins monster av obehagligt medryckande låtar!
I en snurrande orkan av punkenergi, blixtrande gitarr-riff och briljanta popmelodier gräver sig The Dahmers in sig djupt i ditt medvetande likt en blodigel.
Genom att blanda en rad olika musikaliska influenser med skräckestetik har bandet uppnått en mycket karakteristisk touch och ett sound med massor av personlighet.
Medryckande melodier blandas med mörka teman som skräck, alienation och frustration.
Inspirerat av både verklighet och fiktion skapas en väldigt färgstark och fängslande kombination.
The Dahmers är lika kända för sina kvalitativa låtar som för deras sensationella och energiska live-show.
The Dahmers gör det de gör med massor av hängivenhet, vilket också har gett dem en allt mer hängiven fanbase världen över.
Under de senaste åren har bandets fanbas märkbart växt, framförallt i USA där deras musik, tillsammans med Sverige, har de högsta streamnings-siffrorna.
År 2024 gjorde bandet sin första amerikanska turné, vilket var väldigt efterlängtat av deras amerikanska och kanadensiska fans.
Under åren har de även turnerat i länder som Tyskland, Nederländerna, Belgien, Luxemburg, Frankrike,
Tjeckien, Polen, England, Norge, Danmark, och Finland. Flertalet supportspelningar som öppningsakt för band som The Hellacopters, The Hives,
Against Me!, Millencollin, D-A-D, Viagra Boys, Sator, The Nomads, The Dwarves,The Baboon Show och fler.
"Creature Feature" är The Dahmers efterlängtade tredje album och bandet fortsätter att gräva djupare in i en värld av mörka ting, vare sig det handlar om
det främmande, det provocerande, det som ger dig rysningar eller får dig att vilja titta bort.
NYHET!
Nu kan du och ditt sälskap boka Konsertbiljett med plats vid bord, garanterad sittplats hela kvällen!
i paketet ingår
-4 st konsertbiljett
-ett bord med sittplatser för 4 personer
-Antipasti fat för 4 personer
-4 st Öl, Vin eller alkoholfritt
Med denna biljett har du och ditt sällskap garanterad sittplats vid bord under hela kvällen, i nästa steg väljer ni själva vilket bord som passar bäst för er.
Vid ankomst blir ni serverade ett Antipasti fat som innehåller utvalda charkulterier, oliver, tomat, ost, färskost & vitlöksbröd samt att ni får välja själva om ni vill ha öl, vin eller alkoholfritt att dricka.
The Tivoli är en nattklubb och ett konsertställe beläget i Ångfärjestationen på Hamntorget i Helsingborg där många stora svenska och utländska artister spelat.
Klubben ägs av Nöjesbolaget KAMP i Helsingborg AB, som 2008 hade 19 anställda och omsatte 25,8 miljoner kronor. Klubben arrangerar varje år ett flertal konserter med olika typer av artister. Vid riktigt stora konserter räcker inte klubben till och istället kan dessa hållas på Helsingborgs konserthus eller på Sofiero slott. The Tivoli anordnar även andra tillställningar, som bland annat musiktävlingarna Företagsrock och Popcorn, samt Stand-up comedy. Nattklubbsverksamheten hålls på lördagar och på fredagar arrangeras klubben Kingston.
The Tivoli startades av konsert- och klubbarrangörerna Hans Jönsson och Joakim Olin och invigdes den 6 september 1996. Klubben hyrde in sig i lokaler i Ångfärjestationen, vars funktion som färjeterminal upphörde den 10 juni 1991, då färjetrafiken flyttades över till den nybyggda Knutpunkten. Klubben huserade i byggnadens östra del, i den del som utgjorde den ursprungliga Ångfärjestationen från 1898. I tillbyggnaden i väster från 1901 inhystes olika ungdomsverksamheter i Helsingborgs kommuns regi, främst Club 64 och Café Ångfärjan. Under 2000-talets första decennium renoverades främst Vinylbaren i samband med att en restaurangtillbyggnad från 1970-talet revs och ersattes med en veranda. När ungdomsverksamheten i tillbyggnaden lades ner tog The Tivoli över lokalerna och i februari 2009 invigdes där den nya klubben Cirkus.
Datum / Tid
lördag, 10
oktober 2026
kl: 20:00
Plats
Helsingborg,
The Tivoli
Karta (Google)
Typ
Övrigt
Kostnad
0kr - 640