Stäng reklam
Menu

VALTER NILSSON

Helsingborg

The Tivoli
lördag, 31 oktober 2026 kl:20:00

Valter Nilsson är artisten som inom loppet av några månader klättrade från klubbgig till att blixtsnabbt sälja slut på 12 000 biljetter till sommarens spelning på Bananpiren.
Nu är det klart att göteborgsfenomenets framemotsedda album ”Högsbo Riviera”, där han förfinar sin soulrock’n’roll fylld av vardagsberättelser och socialt patos, släpps den 27 mars 2026 – och varifrån vi nyss fått ett smakprov i form av den verklighetsbaserade allsångsfavoriten ”Lukas, Dennis & farsan”.
Det råder ingen tvekan om allt fler vill ingå i den gemenskap som Valter Nilsson och Stigberget bjuder in till. Senast intygat av att det tog blott ett par dagar att sälja samtliga 12 000 biljetter till Bananpiren-giget i Göteborg den 8 augusti och dessförinnan de blixtsnabbt slutsålda trippelkonserterna på Nefertiti i november (där GP i en betyg 5 av 5-recension utropade: ”Sälj era barn för en biljett”) respektive Pustervik nu i vår. Lägg till växande publikskaror runtom i landet (däribland en utsåld spelning på Fasching i Stockholm i november), en succéuppträdande på Musikhjälpen i vintras, en vinst i Nöjesguidens Göteborgspris och det står allt tydligare att det sista knappast har sagts om Valter Nilsson.
Ett antagande som förstärks av nya albumet ”Högsbo Riviera”, där han och trogne vapendragaren Johan Weber förfinar sitt hantverk och drygar ut ljudbilden med betydande inslag av blås och stråkar. Sammantaget en sådan där sällsynt skapelse som är fylld av både självförtroende och ödmjukhet, som samtidigt är triumfatorisk och gör lite ont.
Valter Nilsson debuterade på svenska med albumet "Bland de gyllene och de allmänt brända" våren 2025.
NYHET!
Nu kan du och ditt sälskap boka Konsertbiljett med plats vid bord, garanterad sittplats hela kvällen!
i paketet ingår
-4 st konsertbiljett
-ett bord med sittplatser för 4 personer
-Antipasti fat för 4 personer
-4 st Öl, Vin eller alkoholfritt
Med denna biljett har du och ditt sällskap garanterad sittplats vid bord under hela kvällen, i nästa steg väljer ni själva vilket bord som passar bäst för er. Borden är placerade på nere på golvet i stora salen, ej gräddhyllan.
Vid ankomst blir ni serverade ett Antipasti fat som innehåller utvalda charkulterier, oliver, tomat, ost, färskost & vitlöksbröd samt att ni får välja själva om ni vill ha öl, vin eller alkoholfritt att dricka.

The Tivoli är en nattklubb och ett konsertställe beläget i Ångfärjestationen på Hamntorget i Helsingborg där många stora svenska och utländska artister spelat.


Klubben ägs av Nöjesbolaget KAMP i Helsingborg AB, som 2008 hade 19 anställda och omsatte 25,8 miljoner kronor. Klubben arrangerar varje år ett flertal konserter med olika typer av artister. Vid riktigt stora konserter räcker inte klubben till och istället kan dessa hållas på Helsingborgs konserthus eller på Sofiero slott. The Tivoli anordnar även andra tillställningar, som bland annat musiktävlingarna Företagsrock och Popcorn, samt Stand-up comedy. Nattklubbsverksamheten hålls på lördagar och på fredagar arrangeras klubben Kingston.


The Tivoli startades av konsert- och klubbarrangörerna Hans Jönsson och Joakim Olin och invigdes den 6 september 1996. Klubben hyrde in sig i lokaler i Ångfärjestationen, vars funktion som färjeterminal upphörde den 10 juni 1991, då färjetrafiken flyttades över till den nybyggda Knutpunkten. Klubben huserade i byggnadens östra del, i den del som utgjorde den ursprungliga Ångfärjestationen från 1898. I tillbyggnaden i väster från 1901 inhystes olika ungdomsverksamheter i Helsingborgs kommuns regi, främst Club 64 och Café Ångfärjan. Under 2000-talets första decennium renoverades främst Vinylbaren i samband med att en restaurangtillbyggnad från 1970-talet revs och ersattes med en veranda. När ungdomsverksamheten i tillbyggnaden lades ner tog The Tivoli över lokalerna och i februari 2009 invigdes där den nya klubben Cirkus.



Valter Nilsson
2026-04-17 20:00:00
Uppsala, Katalin And All That Jazz



Valter Nilsson
2026-10-22 20:00:00
Skellefteå, Sara kulturhus Scen 2



Valter Nilsson
2026-10-24 20:00:00
Umeå, Stage Umeå

Datum / Tid

lördag, 31 oktober 2026 kl: 20:00

Plats

Helsingborg, The Tivoli

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

0kr - 685

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad