Stäng reklam
Menu

Drömmen om elen

Kalmar

Byteatern Kalmar Länsteater
lördag, 28 februari 2026 kl:18:00

Hur kul kan energifrågan bli? Väldigt, om du frågar oss. I kabarén Drömmen om elen tar vi dig med på en elektrisk resa genom energidebattens virvlar.
Det blir sketcher, monologer och musikstycken skrivna och regisserade av satirens mästare Gertrud Larsson, som gjort research på plats i länet.
Drömmen om elen är Byteatern Kalmar Länsteaters bidrag till debatten under valåret 2026. Ett bidrag som väcker nya tankar och bjuder på en hel del skratt.

Föreställningen spelar i vår foajé där Teaterkaféet håller öppet! 

Föreställningslängd: Cirka 60 minuter

På scen: Agnes Forstenberg, Anna-Lena Efverman & Mats Bengtsson
Manus och regi: Gertrud Larsson 
Förlag: Colombine 
Scenografi och kostym: Leif Persson
Affisch: Jenny Svenberg

För bokning av rullstolsplats och eller gratis ledsagarbiljett, mejla info@byteatern.se

Om du av någon anledning inte kan nyttja din biljett återköper vi den eller bokar om till annan föreställning, fram till vardag innan föreställningsdag klockan 12.00 - mejla info@byteatern.se   

FÖRESTÄLLNINGAR MED EFTERSAMTAL:
24/1 Hur ska vi förverkliga drömmen om elen? Mikael Odenberg och Tomas Kåberger satt tillsammans i den parlamentariska Energikommissionen i mitten av 1990-talet. Tomas är professor vid Chalmers och Mikael har bland annat varit generaldirektör för Svenska kraftnät. Kom och se kabarén och delta sedan i ett samtal lett av journalisten Erik Lindfelt från Smålands Akademi. Publiken ges möjlighet att ställa frågor. Dramatikern Gertrud Larsson medverkar också.

31/1 Gräv upp, hugg ned, pumpa ut: människan och naturresurserna under 5000 år
Hur har energi och politik vävts samman, historiskt och i vår egen tid? Per Högselius, svensk historiker, författare och professor i teknikhistoria vid KTH i Stockholm, ger efter kabarén ett perspektiv på energipolitiken. I sin senaste bok djupdyker han i bland annat vedens, träkolets, de fossila bränslenas och uranets skiftande öden. 
21/2 Allt du velat veta om elsystemet men varit för rädd för att fråga om med Markus Wråke, vd för Energiforsk.
I en tid då allt från stålverk, elbilar och datacenter ropar efter mer el, samtidigt som rubrikerna talar om pyspunka i klimatomställningen, växer frågorna om hur bra det svenska elsystemet egentligen är. Föreläsningen ger en populär och faktabaserad guide till nuläget: varför ska vi ens använda så mycket el, vad fungerar, vad är trasigt, och var allt inte bättre förr? 


Drömmen Om Elen
2026-01-24 15:00:00
Kalmar, Byteatern Kalmar Länsteater



Drömmen Om Elen
2026-01-29 19:00:00
Kalmar, Byteatern Kalmar Länsteater



Drömmen Om Elen
2026-01-31 18:00:00
Kalmar, Byteatern Kalmar Länsteater



Drömmen Om Elen
2026-02-04 18:00:00
Sverige, OSKARSHAMN, Oskarshamns Kulturhus



Drömmen Om Elen
2026-02-06 19:00:00
Kalmar, Byteatern Kalmar Länsteater



Drömmen Om Elen
2026-02-21 18:00:00
Kalmar, Byteatern Kalmar Länsteater



Drömmen Om Elen
2026-03-04 19:00:00
Kalmar, Byteatern Kalmar Länsteater



Drömmen Om Elen
2026-03-14 18:00:00
Kalmar, Byteatern Kalmar Länsteater



Drömmen Om Elen
2026-03-31 19:00:00
Kalmar, Byteatern Kalmar Länsteater

Datum / Tid

lördag, 28 februari 2026 kl: 18:00

Plats

Kalmar, Byteatern Kalmar Länsteater

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

110kr - 220kr

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad