Stäng reklam
Menu

Hurula, support: Nektar

Luleå

Kulturens Hus - Stora Salen
lördag, 14 mars 2026 kl:19:30

Efter ett bejublat framträdande på Way Out West och med det nya albumet Existens i ryggen, ger sig Hurula ut på en omfattande turné i Skandinavien – och den 15 mars återvänder han till oss i Kulturens hus.
I mer än ett decennium har Robert Hurula levererat sin filterlösa socialrealism – och har för den bland annat tilldelats Grammis för Årets Rock tre år i rad, utsetts till en av Sveriges främsta liveakter och nominerats flera gånger till P3 Guld.
Med sitt sjätte studioalbum Existens är Hurula tillbaka med berättelser som är både självupplevda och berörande. Genom sin kompromisslösa skildring av livets mörkare sidor påminner han oss om varför han gång på gång når rakt in i hjärtat – och varför han är en av Sveriges mest betydelsefulla röster.
När Hurula senast stod på scen hos oss kallades konserten ”en imponerande krafturladdning”. I mars är han tillbaka – den här gången tillsammans med indierockbandet Nektar, utsedda till Årets genombrott 2025 av musikmagasinet Gaffa – och det bäddar för en kväll fylld av intensitet och känsla.
Åldersgräns 13 år
Arrangör: Kulturens hus
Längd: ca 2 h 15 min inkl support

Datum / Tid

lördag, 14 mars 2026 kl: 19:30

Plats

Luleå, Kulturens Hus - Stora Salen

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

365

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad