Äta själv!
Lund
Stenkrossen
söndag, 26 mars 2023
kl:14:00
En föreställning för liten och stor om stolthet och om att lyckas med någonting som kan vara väldigt svårt. I alla fall i början. För familj och förskola.
Att äta själv kan vara svårt i början, tycker Lisa. Speciellt när köttbullarna rullar iväg och spagettin bokstavligen slingrar sig. När mjölken inte vill vara kvar i mjölkglaset. Och för att inte tala om besticken som har helt andra planer än att hjälpa till att få maten in i munnen. Middagen eskalerar i rena cirkusen men till slut lyckas Lisa – mot alla odds – domptera den ostyriga maten och få den dit den ska. En föreställning om det härliga i att kunna något själv!
För regi och manus står prisbelönta barnboksförfattaren Ann-Christine Magnusson. Manus bygger på en ide av Amanda Klasa Fornhammar. I rollerna som Lisa och hennes pappa/dockan ser vi Nora Ericsson och Ludwig Bertling Wik.
Medverkande: Nora Ericsson och Ludwig Bertling-Wiik
Produktion: MolièreEnsemblen
Arrangör: Riksteatern Lund
Åldersrekommendation: För barn 2-6 år
Föreställningens längd: 30 min, ingen paus
Stenkrossen på Kastanjegatan 13 i Lund är 1837 kvm kreativitet.
Vi är en kontaktyta för projekt och evenemang inom kultur, innovation och hållbarhet. Här finns projektkontor, workshopytor, teaterscener, replokaler, caféverksamhet, Lunds Öppna Verkstad och en innergård med stadsodling, street art och utescen.