IM KINGFISHER | Annelundsgården
Malmö
Annelundsgården
torsdag, 4 juni 2026
kl:20:00
Doors 8 PM
On stage 9 PM
All ages
Free entry for children under 13 years
Dogs welcome
Med en älskvärd dos av obskyritet och catchiness har indie/folk-artisten Im Kingfisher (Thomas Jonsson) ständigt uppmärksammats. Den 15:e maj är han aktuell med sin bästa skiva hittills, Give Up Together, som ges ut av Fading Trails Recordings med Secretly Distribution som ny distributör. Mörkvarmt har varit ett ledord, det släpiga och monotona, och det vackra och utbroderade har alltid varit utmärkande inslag för Thomas, men han har aldrig hittat starkare beröringspunkter mellan ytterligheterna som nu.
Your Dads Bad Days, en av skivans mest definierande låtar, hörs i sin helhet i den svenska långfilmen Biodlaren som åtnjuter en bred biopremiär den 17/4. I den gör Thomas även en cameo-roll och har bidragit med ett pärlband andra låtar i filmen Biodlaren var invigningsfilm för hela årets Göteborgs Filmfestival och prisades som bästa nordiska film.
Manifestprisvinnaren Im Kingfisher har turnerat i en lång rad länder med en lång rad stora artister. Med en enträgen och egensinnig vinkel på americanagenren har han passat in i många sammanhang. Han har turnerat med Courtney Marie Andrews, The Jayhawks och Damien Jurado samt blivit omskriven i KEXP, NPR, Aftonbladet, Uncut, Radio France, BBC bara för att nämna några.
Datum / Tid
torsdag, 4
juni 2026
kl: 20:00
Plats
Malmö,
Annelundsgården
Karta (Google)
Typ
Övrigt
Kostnad
100kr