Stäng reklam
Menu

The Johnstown Company-The Bruce Springsteen Legend

Malmö

Babel
torsdag, 25 juni 2026 kl:18:30

The Johnstown Company – The Bruce Springsteen Legendary Albums Tour.
När Bruce Springsteen och E Street Band den 3 maj 2013 räknade in den första av tre konserter på det som då kallades Friends Arena väntade en oväntad överraskning de svenska fansen.
Efter sex låtar tackade Springsteen publiken för kärleken han och bandet fått här sedan det första besöket 1975 – och för att Sverige gjort dem till en del av sitt liv och sin kultur. Som tack bjöd bandet på en fullständig genomspelning av det legendariska albumet Born to Run. Jublet visste inga gränser.
Kvällen därpå upprepades talet – men denna gång fick publiken höra hela Darkness on the Edge of Town. Och när det, en vecka senare, var dags för den sista konserten bjöds det på hitkavalkad i form av Born in the U.S.A. – från första till sista låt.
Tre kvällar. Tre klassiska album. Oförglömliga ögonblick.
I sommar återskapar The Johnstown Company känslan när de ger sig ut på The Bruce Springsteen Legendary Albums
Tour och besöker Sveriges tre största städer:
• 25/6 – Babel, Malmö – Born in the U.S.A.
• 28/6 – Trädgår’n, Göteborg – Born to Run
• 22/8 – Maxim, Stockholm – Darkness on the Edge of Town
På varje stopp framförs albumet i sin helhet. Varje konsert innehåller dessutom låtar från hela Springsteens långa karriär – men med ett av albumen som kvällens självklara mittpunkt. Resultatet blir tre unika konserter med helt olika karaktär.
Bandet bildades av Petter Isaksson (sång och gitarr) och har på kort tid blivit ett självklart namn för Springsteenfans runt om i Sverige. Med passion, musikalisk precision och stark scennärvaro levererar de en konsertupplevelse som kommer så nära originalkänslan man kan komma.
Efter förra årets utsålda succéer i Stockholm och Göteborg vet de som var där att detta blir kvällar man inte vill missa. För dig som var där 2013.
För dig som önskar att du var det.
För dig som älskar albumen.
För dig som längtar efter nästa gång Bossen står på en svensk scen.

Babel föddes ur askan av kulturhuset Jeriko. Personerna bakom Babel drev tidigare bar och klubbverksamheten i huset och genomförde under 2008 en vision de gått och burit på länge. Man ville med Babel skapa en internationellt gångbar konsert- och klubblokal för en musikintresserad publik. Under renoveringen byttes hela ljud- och ljussystem ut för att skapa de bästa förutsättningar för att arrangera konsert-, klubb- och andra scenarrangemang.

Datum / Tid

torsdag, 25 juni 2026 kl: 18:30

Plats

Malmö, Babel

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

295kr - 395

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad