Stäng reklam
Menu

Olibanum: Kelly Moran

Malmö

Skovgaardsalen
söndag, 15 februari 2026 kl:15:00

Olibanum: Kelly Moran
Våren är inte ljuv. Våren är hjärtfrost, svartångest och Karin Boye. Det är en tid utan förtröstan, men också en tid för tröst. Någon som med varsam hand plockar upp dina skärvor och lägger dem i en ordning som inte är helt fasansfull att betrakta, ens för dig själv. Någon som inte bara håller om dig, utan håller ihop dig. Denna någon är Kelly Moran.
Moran är en pianist och kompositör från New York som har ägnat sin karriär åt att utforska pianot – från vackra, hypnotiska strukturer till dramatiska känslosvall. Hon har fördjupat sig i olika utökade pianotekniker, bland annat John Cage-inspirerat preparerat piano, elektroniska element och improvisation. Morans senaste album på Warp Records, Dont Trust Mirrors (2025), är en omslutande resa mot att återknyta till sig själv och komma tillbaka i fokus.
I Malmö kommer Moran framföra helt akustiska versioner av sina verk på konstmuseets Steinwayflygel, för maximal intimitet med de som träder in i hennes tröstrika ljudvärld.
Om Olibanum:
Konsertserien Olibanum väver ihop klassiska uttryck med nutida experimentell musik och görs som ett samarbete mellan Inkonst och Malmö Konstmuseum. Olibanum är ett väldoftande harts som under tusentals år varit en dyrbar och eftertraktad ingrediens i rökelse – inte minst i kyrkliga sammanhang. Denna så kallade rena rökelse anses bland annat bidra till djupare andning, lugn och självkänsla.

15 februari 2026Dörrarna öppnas:14:30Speltid: 15.00–16.00 Malmöhus Slott, SkovgaardsalenPlats: Malmö KonstmuseumSkovgaardsalen (Genom Samlingen)

Datum / Tid

söndag, 15 februari 2026 kl: 15:00

Plats

Malmö, Skovgaardsalen

Karta (Google)

Typ

Musik

Kostnad

Oklart

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad