Stäng reklam
Menu

Church of Bass - Fredag 18 april

Malmö

Babel
fredag, 18 april 2025 kl:23:30

Church of Bass - Fredag 18 april på Babel
Den 18 april, på självaste Långfredagen, förvandlas Babel till en elektronisk katedral av hård techno, rawstyle och hardcore. Med Sveriges främsta DJs, ett massivt ljudsystem och en Boiler Room-inspirerad scen, tar vi festen till en ny nivå.
Den nya hårdare technon sveper över Sverige och skapar slutsålda raves överallt – nu är det Malmös tur att uppleva ren eufori på två dansgolv!
Kyrkan – Här exploderar energin med hardtechno, rawstyle, hardcore och uptempo. Ett massivt ljudsystem, mörka beats och sakral ravekänsla skapar en atmosfär där du förlorar dig i musiken.
Vardagsrummet – Ett mer eklektiskt dansgolv där du möts av en mix av tung, mörk och hypnotisk elektronisk musik. Perfekt för att utforska olika sound och vibea med.
Come and find your salvation
Datum: 18.04.2025
Plats: Babel, Malmö
Tid: 23:30 – 04:00
Ålder: 18+
Earlybird: 120 kr
Latebird: 170 kr
I dörrenn: 245 kr

Babel föddes ur askan av kulturhuset Jeriko. Personerna bakom Babel drev tidigare bar och klubbverksamheten i huset och genomförde under 2008 en vision de gått och burit på länge. Man ville med Babel skapa en internationellt gångbar konsert- och klubblokal för en musikintresserad publik. Under renoveringen byttes hela ljud- och ljussystem ut för att skapa de bästa förutsättningar för att arrangera konsert-, klubb- och andra scenarrangemang.

Datum / Tid

fredag, 18 april 2025 kl: 23:30

Plats

Malmö, Babel

Karta (Google)

Typ

Klubb

Kostnad

170

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad