Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening

Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening
28 sep kl: 14:10

Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening


Vad ska jag tänka på när jag ska låna pengar för att köpa en bostadsrätt? Kan jag bli ansvarig om jag får en vattenskada? Vad gäller vid andrahandsuthyrning? - Det här är några av frågorna som kommer att diskuteras under Bostadsrättens dag 13 oktober på Hem, Villa & Bostadsrätt på Stockholmsmässan.

För fjärde året i rad arrangeras Bostadsrättens dag som en del av Hem, Villa & Bostadsrätt. Det blir en heldag på Stockholmsmässan där besökarna får rådgivning och information om det mesta som rör livet i en bostadsrättsförening - perfekt både för den som går i tankarna att köpa en bostadsrätt eller som redan äger en. Bakom Bostadsrättens dag står organisationen Bostadsrätterna.

- På mässan ser vi fram emot att få träffa både bostadsrättshavare och styrelser som är välkomna till vår rådgivningsmonter. Där kan alla besökare få individuell rådgivning från våra jurister, tekniker och ekonomer, säger Ulrika Blomqvist, vd för Bostadsrätterna.

Under dagen erbjuder Bostadsrätterna seminarier för bostadsrättsinnehavare, och kortare kurser som riktar sig till föreningens styrelse. När man bor i en bostadsrättsförening är det viktigt att känna till vilka regler som styr boendet i föreningen. Seminariet "Att bo i bostadsrätt" tar upp det mesta man bör veta för att kunna påverka sitt boende - både vad gäller själva föreningslivet och den egna bostaden.

Seminarium om andrahandsuthyrning

Samtidigt är det svårt för många att ta sig in på bostadsmarknaden vilket gör att fler och fler väljer att bo i andra hand - ett seminarium ägnas helt åt andrahandsuthyrning.

Andra frågor som tas upp på kortseminarier är att köpa och sälja bostadsrätt, vad ska jag tänka på när jag ska låna pengar för lägenhetsköp, och prisutveckling för bostadsrätter. Seminarierna äger rum på Kunskapsscenen i A-hallen.

Gratis kurser för styrelse

Kurserna för föreningens styrelse är kostnadsfria och syftar till att hjälpa styrelsen i sitt arbete, bland annat hur man planerar ekonomin. Hela programmet finns här.

Bostadsrätterna

Bostadsrätterna är en rikstäckande service- och intresseorganisation för Sveriges bostadsrättsföreningar. Med över 8 000 föreningar som medlemmar är det också landets största bostadsrättsorganisation. Bostadsrätterna bildades 1921 och hade redan då som mål att stödja och göra det enklare för sina medlemsföreningar.

Bostadsrättens dag arrangeras i samband med Hem, Villa & Bostadsrätt den 13 oktober. Hem, Villa & Bostadsrätt är Nordens största boendemässa med produkter för hela hemmet ­-­ en komplett mötesplats för dig som ska renovera, bygga om eller vill ha ny inspiration. Mässan pågår 11-14 oktober på Stockholmsmässan tillsammans med Bak- & Chokladfestivalen.


För mer information, besök www.hemochvilla.se eller kontakta:

Göran Ekberg, projektchef Hem, Villa & Bostadsrätt, goran.ekberg(Snabel)stockholmsmassan.se, 08-749 43 06

Pär Jonasson, pressansvarig, par.jonasson(Snabel)stockholmsmassan.se tel. 070-486 90 34

Carolina Ekman, pressansvarig, carolina.ekman(Snabel)stockholmsmassan.se tel. 070-789 41 35
Källa
Tipsa redaktionen!
Bild på Artisten Min Stora Sorg Komponerar Musiken Till Stallets Måndagsklubb!
PRESS
19 feb
kl: 09:00

Artisten Min Stora Sorg Komponerar Musiken Till Stallets Måndagsklubb!

Den 11 mars är det premiär för humorgruppen Stallets måndagsklubb på Rival i Stockholm. Kvällarna kommer fyllas av humor, musik, sång och dans samt bjuda på en gedigen gästlista i form av William Spetz, Sissela Kyle, Fredrik Lindström, Johan Glans, Helena Bergström, Babben Larsson och Kristian Luuk. Kompositör och ljuddesigner för föreställningen är den tokhyllade artisten Min...

Bild på Vi Laddar För Melodifestivalens Fjärde Och Sista Deltävling - I Lidköping Tar Ann-Louise Hansson Och John Lundvik Upp Kampen Om Pokalen!
PRESS
17 feb
kl: 10:30

Vi Laddar För Melodifestivalens Fjärde Och Sista Deltävling - I Lidköping Tar Ann-Louise Hansson Och John Lundvik Upp Kampen Om Pokalen!

Nedräkningen har börjat till den fjärde och sista deltävlingen i Melodifestivalen 2019. Vi styr kosan mot Lidköping och ger plats på scen åt veteranen Ann-Louise Hansson och John Lundvik som avslutar tävlingen med två känslosamma låtar. Ann-Louise Hansson går ut som startnummer 6 i Lidköping med låten "Kärleken Finns Kvar". Denna låt som ligger Ann-Louise varmt om hjärtat...

Bild på Här Är Årets Vinnare I The Collectors Awards
PRESS
15 feb
kl: 14:50

Här Är Årets Vinnare I The Collectors Awards

Vinnarna i Antikbranschens prestigefyllda pris The Collector´s Awards är klara. Pristagarna offentliggjordes på Antikmässan under en glittrande galamiddag på torsdagskvällen 14 februari. Antikmässan äger rum på Stockholmsmässan 14-17 februari. I år firar The Collector´s Awards 10 år och som vanligt leddes galan av Pontus Silfverstolpe och Peder Lamm. Sex priser delades ut, men redan...

Bild på Stockholm Furniture & Light Fair Allt Starkare Aktör På Den Internationella Designscenen
PRESS
15 feb
kl: 14:50

Stockholm Furniture & Light Fair Allt Starkare Aktör På Den Internationella Designscenen

Möbel- och belysningsmässan Stockholm Furniture & Light Fair fortsätter att växa och stärka sin position som världens ledande mötesplats för skandinavisk design. På årets mässa som avslutades i helgen uppgick 31,5 % av besöken från utlandet. Besökarna representerade 99 länder. Intresset och engagemanget för Stockholm Design Week fortsätter också att växa, i år uppgick...

Bild på Framtidssäkra Arbetsplatsen - Workspace Sweden Ger Verktygen
PRESS
15 feb
kl: 14:50

Framtidssäkra Arbetsplatsen - Workspace Sweden Ger Verktygen

Vilken strategi ska ett företag ha för att bli morgondagens mest nytänkande och attraktiva arbetsplats? Få nya inblickar i arbetslivets krav på ledarskap och effekterna av digitaliseringen på WorkSpace Sweden - en mötesplats för alla som vill utveckla arbetsplatsen, på Stockholmsmässan den 11-12 april. Tommie Cau, som är moderator under dagen, har lång erfarenhet av arbete med...

Bild på Iselin Har Tidigare Lånat Ut Sin Röst Till Bland Annat Seeb Och Alan Walker - Nu Släpper Hon Ny Singel
PRESS
15 feb
kl: 13:50

Iselin Har Tidigare Lånat Ut Sin Röst Till Bland Annat Seeb Och Alan Walker - Nu Släpper Hon Ny Singel

Iselin har tidigare släppt två singlar Bathtub som hon skrev tillsammans med Fatmax Gsus (Max Grahn) från Wolfcousins (som även producerade) och Lost, skriven tillsammans med producentduon MADFUN (Madeleine Eliasson & Fanny Hultman). Den 15 februari släpps nya singeln Anyone Out There som kom till i Stockholm förra vintern en dag när det rådde snökaos i hela landet. Gatorna var tomma...

Bild på Sveriges Nya Popband Estrad Släpper Singeln
PRESS
15 feb
kl: 12:50

Sveriges Nya Popband Estrad Släpper Singeln "vårt År" Feat Tjuvjakt

Du har garanterat redan hört flera av bandmedlemmarna förut men aldrig tidigare som bandet estrad. Idag släpper dem sin första singel "Vårt År" feat Tjuvjakt. Tillsammans ligger bandmedlemmarna i estrad bakom hits som "Mer för varandra" och "High With Somebody". Båda låtarna var i år nominerade i kategorin "Årets låt" på P3 Guld galan. Lyssna: https://estrad.lnk.to/VartAr Bandet...

Bild på Albin Lee Meldau Släpper Ep:n
PRESS
15 feb
kl: 12:50

Albin Lee Meldau Släpper Ep:n "the Purgatory Sessions"!

Idag släpper Albin Lee Meldau "The Purgatory Sessions", en 5-spårs EP som innehåller den nya låten "Purgatory" och akustiska versioner av fyra spår från hans rosade debutalbum "About You", som gick upp på topplistans 2:a plats innan jul. "The Purgatory Sessions" är producerad av Cam Blackwood (George Ezra, London Grammar) Att ta ner låtarna till grunden som Albin har gjort på "The...

Hitta oss på Facebook