Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening

Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening
28 sep kl: 14:10

Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening


Vad ska jag tänka på när jag ska låna pengar för att köpa en bostadsrätt? Kan jag bli ansvarig om jag får en vattenskada? Vad gäller vid andrahandsuthyrning? - Det här är några av frågorna som kommer att diskuteras under Bostadsrättens dag 13 oktober på Hem, Villa & Bostadsrätt på Stockholmsmässan.

För fjärde året i rad arrangeras Bostadsrättens dag som en del av Hem, Villa & Bostadsrätt. Det blir en heldag på Stockholmsmässan där besökarna får rådgivning och information om det mesta som rör livet i en bostadsrättsförening - perfekt både för den som går i tankarna att köpa en bostadsrätt eller som redan äger en. Bakom Bostadsrättens dag står organisationen Bostadsrätterna.

- På mässan ser vi fram emot att få träffa både bostadsrättshavare och styrelser som är välkomna till vår rådgivningsmonter. Där kan alla besökare få individuell rådgivning från våra jurister, tekniker och ekonomer, säger Ulrika Blomqvist, vd för Bostadsrätterna.

Under dagen erbjuder Bostadsrätterna seminarier för bostadsrättsinnehavare, och kortare kurser som riktar sig till föreningens styrelse. När man bor i en bostadsrättsförening är det viktigt att känna till vilka regler som styr boendet i föreningen. Seminariet "Att bo i bostadsrätt" tar upp det mesta man bör veta för att kunna påverka sitt boende - både vad gäller själva föreningslivet och den egna bostaden.

Seminarium om andrahandsuthyrning

Samtidigt är det svårt för många att ta sig in på bostadsmarknaden vilket gör att fler och fler väljer att bo i andra hand - ett seminarium ägnas helt åt andrahandsuthyrning.

Andra frågor som tas upp på kortseminarier är att köpa och sälja bostadsrätt, vad ska jag tänka på när jag ska låna pengar för lägenhetsköp, och prisutveckling för bostadsrätter. Seminarierna äger rum på Kunskapsscenen i A-hallen.

Gratis kurser för styrelse

Kurserna för föreningens styrelse är kostnadsfria och syftar till att hjälpa styrelsen i sitt arbete, bland annat hur man planerar ekonomin. Hela programmet finns här.

Bostadsrätterna

Bostadsrätterna är en rikstäckande service- och intresseorganisation för Sveriges bostadsrättsföreningar. Med över 8 000 föreningar som medlemmar är det också landets största bostadsrättsorganisation. Bostadsrätterna bildades 1921 och hade redan då som mål att stödja och göra det enklare för sina medlemsföreningar.

Bostadsrättens dag arrangeras i samband med Hem, Villa & Bostadsrätt den 13 oktober. Hem, Villa & Bostadsrätt är Nordens största boendemässa med produkter för hela hemmet ­-­ en komplett mötesplats för dig som ska renovera, bygga om eller vill ha ny inspiration. Mässan pågår 11-14 oktober på Stockholmsmässan tillsammans med Bak- & Chokladfestivalen.


För mer information, besök www.hemochvilla.se eller kontakta:

Göran Ekberg, projektchef Hem, Villa & Bostadsrätt, goran.ekberg(Snabel)stockholmsmassan.se, 08-749 43 06

Pär Jonasson, pressansvarig, par.jonasson(Snabel)stockholmsmassan.se tel. 070-486 90 34

Carolina Ekman, pressansvarig, carolina.ekman(Snabel)stockholmsmassan.se tel. 070-789 41 35
Källa
Tipsa redaktionen!
Bild på Australiensiska Trion Rüfüs Du Sol Släpper Nytt Album -
PRESS
19 okt
kl: 19:50

Australiensiska Trion Rüfüs Du Sol Släpper Nytt Album - "solace" Ute Nu!

Den elektroniska trion RÜFÜS DU SOL från Australien med nytt album och uppföljare till "Bloom" från 2016. Deras tredje studioalbum "SOLACE" är det första att ges ut via deras egna nylanserade förlag Rose Avenue och Reprise Records. "SOLACE" är RÜFÜS DU SOL's mörkaste och mest introspektiva album hittills. I låtarna ackompanjeras tunga elektroniska basgångarna med melodier och...

Bild på Museernas Stjärnkockar Står För Menyn På Sthlm Food & Wine
PRESS
19 okt
kl: 15:20

Museernas Stjärnkockar Står För Menyn På Sthlm Food & Wine

Kockarnas Krog är ett stående - och mycket populärt - inslag på Sthlm Food & Wine. Årets upplaga av Kockarnas Krog görs i samarbete med Sveriges bästa museirestauranger som drivs av välkända kockprofiler. Sthlm Food & Wine, som arrangeras på Stockholmsmässan 9-11 november, är Nordens största mat- och dryckesevent. I år tas Kockarnas Krog över av några av Sveriges...

Bild på Sex Miljoner I Stöd Till Viktiga Kb-Projekt
PRESS
19 okt
kl: 14:10

Sex Miljoner I Stöd Till Viktiga Kb-Projekt

Kungliga biblioteket (KB) får sammanlagt nära sex miljoner kronor i projekt- och infrastrukturstöd av Riksbankens Jubileumsfond (RJ). Projekten handlar om att tillgängliggöra handskrifter från 15- och 1600-talet, och om att förbättra texttolkningen av digitaliserade dagstidningar. Stödet är en del i RJ:s utdelning av drygt 350 miljoner kronor till forskare inom humaniora och...

Bild på Mø Släpper Albumet
PRESS
19 okt
kl: 13:20

Mø Släpper Albumet "forever Neverland"

Det globala genombrottet öppnade alla dörrar till drömmarnas land. Men det skapade också ett förvirrande kaos för MØ och därför valde hon att gå tillbaka till sig själv och söka sin egen väg framåt - och skriva med hjärtat. För hon vill hellre vara popvärldens äkta och felbara människa än en upphöjd celebritet. Ur denna resa kommer nu hennes andra album "Forever Neverland",...

Bild på Little Mix Släpper Nya Albumet "lm5" 16 November
PRESS
19 okt
kl: 13:20

Little Mix Släpper Nya Albumet "lm5" 16 November

Little Mix har ägnat det senaste året med att skriva och spela in nya låtar med ett gäng kända låtskrivare och producenter, bland andra Ed Sheeran, Camille Purcell, Jess Glynne, MNEK och Timbaland. Samlingen av låtar är gruppens starkaste hittills och tjejerna beskriver detta som "albumet som vi alltid har velat göra". Nu är det officiellt att albumet "LM5" släpps den 16 november och...

Bild på Niello I Samarbete Med Ikhana - Släpper Nya Singeln
PRESS
19 okt
kl: 13:20

Niello I Samarbete Med Ikhana - Släpper Nya Singeln "fejdar Ut".

Niello känner vi igen från hits som bl a, "Sista ordet" (feat. Robin Stjernberg), "Legenden" (feat. Phantomen) och nu senast singeln "Dansa" som släpptes i somras. Nu är han aktuell med nya singeln "Fejdar ut" och den här gången har han valt att samarbeta med drottningen av "Zebrafunk" - Ikhana (Lisa Town). Ikhana har sedan en tid tillbaka bjudit på spännande låtar och samarbeten och...

Bild på Lionman Släpper Singeln "immortal"
PRESS
19 okt
kl: 13:20

Lionman Släpper Singeln "immortal"

LIONMAN släpper idag nya singeln "Immortal" och följer upp med EP nästa år. Efter många års låtskrivande och finslipande av det egna uttrycket debuterade Lionman, som egentligen heter Cedrik Hammar, tidigare i år med singlarna "Don't You Dare" och "Are You Mine". LYSSNA: https://LIONMAN.lnk.to/Immortal Att påstå att Lionman, är en speciell sångare är ingen överdrift; i hans röst...

Bild på Turnéaktuella Tove Styrke Släpper Nya Låten
PRESS
19 okt
kl: 13:20

Turnéaktuella Tove Styrke Släpper Nya Låten "vibe"

LYSSNA: https://ToveStyrke.lnk.to/Vibe Tove Styrke har under 2018 turnerat med både Lorde och Katy Perry, släppt sitt kritikerrosade tredje album "Sway", vunnit "Årets Pop" på P3 Guld samt haft en fantastisk sommarturné i Norden. Just nu är Tove ute på sin egna headlineturné i Nordamerika med utsålda spelningar i bl a Boston och San Fransisco.Tove fortsätter sedan sin turné i...

Hitta oss på Facebook