Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening

Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening
28 sep kl: 14:10

Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening


Vad ska jag tänka på när jag ska låna pengar för att köpa en bostadsrätt? Kan jag bli ansvarig om jag får en vattenskada? Vad gäller vid andrahandsuthyrning? - Det här är några av frågorna som kommer att diskuteras under Bostadsrättens dag 13 oktober på Hem, Villa & Bostadsrätt på Stockholmsmässan.

För fjärde året i rad arrangeras Bostadsrättens dag som en del av Hem, Villa & Bostadsrätt. Det blir en heldag på Stockholmsmässan där besökarna får rådgivning och information om det mesta som rör livet i en bostadsrättsförening - perfekt både för den som går i tankarna att köpa en bostadsrätt eller som redan äger en. Bakom Bostadsrättens dag står organisationen Bostadsrätterna.

- På mässan ser vi fram emot att få träffa både bostadsrättshavare och styrelser som är välkomna till vår rådgivningsmonter. Där kan alla besökare få individuell rådgivning från våra jurister, tekniker och ekonomer, säger Ulrika Blomqvist, vd för Bostadsrätterna.

Under dagen erbjuder Bostadsrätterna seminarier för bostadsrättsinnehavare, och kortare kurser som riktar sig till föreningens styrelse. När man bor i en bostadsrättsförening är det viktigt att känna till vilka regler som styr boendet i föreningen. Seminariet "Att bo i bostadsrätt" tar upp det mesta man bör veta för att kunna påverka sitt boende - både vad gäller själva föreningslivet och den egna bostaden.

Seminarium om andrahandsuthyrning

Samtidigt är det svårt för många att ta sig in på bostadsmarknaden vilket gör att fler och fler väljer att bo i andra hand - ett seminarium ägnas helt åt andrahandsuthyrning.

Andra frågor som tas upp på kortseminarier är att köpa och sälja bostadsrätt, vad ska jag tänka på när jag ska låna pengar för lägenhetsköp, och prisutveckling för bostadsrätter. Seminarierna äger rum på Kunskapsscenen i A-hallen.

Gratis kurser för styrelse

Kurserna för föreningens styrelse är kostnadsfria och syftar till att hjälpa styrelsen i sitt arbete, bland annat hur man planerar ekonomin. Hela programmet finns här.

Bostadsrätterna

Bostadsrätterna är en rikstäckande service- och intresseorganisation för Sveriges bostadsrättsföreningar. Med över 8 000 föreningar som medlemmar är det också landets största bostadsrättsorganisation. Bostadsrätterna bildades 1921 och hade redan då som mål att stödja och göra det enklare för sina medlemsföreningar.

Bostadsrättens dag arrangeras i samband med Hem, Villa & Bostadsrätt den 13 oktober. Hem, Villa & Bostadsrätt är Nordens största boendemässa med produkter för hela hemmet ­-­ en komplett mötesplats för dig som ska renovera, bygga om eller vill ha ny inspiration. Mässan pågår 11-14 oktober på Stockholmsmässan tillsammans med Bak- & Chokladfestivalen.


För mer information, besök www.hemochvilla.se eller kontakta:

Göran Ekberg, projektchef Hem, Villa & Bostadsrätt, goran.ekberg(Snabel)stockholmsmassan.se, 08-749 43 06

Pär Jonasson, pressansvarig, par.jonasson(Snabel)stockholmsmassan.se tel. 070-486 90 34

Carolina Ekman, pressansvarig, carolina.ekman(Snabel)stockholmsmassan.se tel. 070-789 41 35
Källa
Tipsa redaktionen!
Bild på Unikt Tillfälle Att Se Dalís Jätteskulpturer I Stockholm
PRESS
11 dec
kl: 14:40

Unikt Tillfälle Att Se Dalís Jätteskulpturer I Stockholm

Ett framgångsrikt samarbete mellan Stockholmsmässan, Stockholms stad och Mollbrinks Konst har möjliggjort att den hittills största utställningen med Salvador Dalís bronsskulpturer visas i Stockholm samtidigt som Antikmässan pågår 14-17 februari. De tre största "monumentala" skulpturerna - en av dem fem meter hög och tre ton tung ­- placeras mitt i Stockholm city där de kan beskådas...

Bild på Robert Plant Tillbaka På Gröna Lund
PRESS
11 dec
kl: 11:50

Robert Plant Tillbaka På Gröna Lund

Han slog igenom som sångare i Led Zeppelin och har en av rockvärldens absolut bästa röster. Tillsammans med sitt geniala band spelade han inför en hänförd publik på Gröna Lund 2015. I sommar får vi chansen att se honom igen när Robert Plant & The Sensational Space Shifters den 13 juni återigen kliver ut på Stora Scen. Robert Plant har över 50 år bakom sig i rockbranschen,...

Bild på Dan Hylander & Raj Montana Band På Turné I Vår
PRESS
11 dec
kl: 11:30

Dan Hylander & Raj Montana Band På Turné I Vår

Det legendariska bandet släpper ny musik och ger sig ut på vägarna igen. För första gången på 34 år ställde sig originaluppsättningen av Dan Hylander & Raj Montana Band på en scen framför ett utsålt KB i Malmö hösten 2017. Upplevelsen och mötet med publiken gav bandet ny energi och man bestämde sig omgående för att återförenas och spela in en ny platta. Under sommaren...

Bild på Humorgruppen Stallet Presenterar En Måndagsklubb Med Gäster - En Föreställning Om Flockbeteende, Premiär På Rival Den 11 Mars
PRESS
10 dec
kl: 13:20

Humorgruppen Stallet Presenterar En Måndagsklubb Med Gäster - En Föreställning Om Flockbeteende, Premiär På Rival Den 11 Mars

Den hyllade humorgruppen Stallet - Elin, Linn, Isabella, Isabelle och Anni - arrangerar en måndagsklubb på Rival i Stockholm i vår. Under åtta måndagskvällar, mellan den 11 mars och6 maj, framför de en föreställning om flockbeteende där även ett antal gäster kommer ansluta till flocken. För regin står Sissela Kyle. Biljetterna släpps den 12 december kl. 10.00. I Stallet står de...

Bild på Laleh Presenterar Datum För Svenska Städerna För Sommaren 2019!
PRESS
10 dec
kl: 10:50

Laleh Presenterar Datum För Svenska Städerna För Sommaren 2019!

För en vecka sedan stod det klart att Laleh är tillbaka med ett nytt album i vår, turné och en ny singel redan i januari. Sedan dess fick vi veta att hon är en av huvudakterna i Lollapalooza 2019 Senast artisten var ute på turné var efter hennes 6:e album Kristaller som kom ut 2016. Sommarens och höstens turné drog rekordpublik, över 105.000 biljetter såldes och konserterna tog...

Bild på Laleh Presenterar Datum För Svenska Städerna För Sommaren 2019!
PRESS
10 dec
kl: 10:10

Laleh Presenterar Datum För Svenska Städerna För Sommaren 2019!

För en vecka sedan stod det klart att Laleh är tillbaka med ett nytt album i vår, turné och en ny singel redan i januari. Sedan dess fick vi veta att hon är en av huvudakterna i Lollapalooza 2019. Senast artisten var ute på turné var efter hennes 6:e album Kristaller som kom ut 2016. Sommarens och höstens turné drog rekordpublik, över 105.000 biljetter såldes och konserterna tog...

Bild på Zandra Rhodes Återskapar Sitt Färgsprakande Hem På Formex
PRESS
7 dec
kl: 17:10

Zandra Rhodes Återskapar Sitt Färgsprakande Hem På Formex

Formex bjuder som alltid på en spännande utställning på entrétorget, och den här gången blir det verkligen "extra allt"! Legendariska designern Zandra Rhodes, inbjuden som Formex "guest influencer", kommer att skapa en helt unik utställning som delvis är en replika av hennes eget hem. Vi kan utlova massor av färg, humor och blinkningar till många av Zandra Rhodes designerkollegor och...

Bild på Julen Är Här Med Sannex!
PRESS
7 dec
kl: 13:20

Julen Är Här Med Sannex!

Nu kommer Sannex bidrag till julstämningen 2018: De fortsätter här med sitt countrytema och levererar en unik tolkning av klassikern "Julen är här" med både banjo och steelguitar! Låten är producerad av Andreas Olsson och mixad av Amir Aly. Sannex har haft ett hektiskt år med release av albumet Crossroads som delvis är inspelat i Nashville och på det bland annat medverkan i...

Hitta oss på Facebook