Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening

Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening
28 sep kl: 14:10

Allt Du Behöver Veta Om Livet I En Bostadsrättsförening


Vad ska jag tänka på när jag ska låna pengar för att köpa en bostadsrätt? Kan jag bli ansvarig om jag får en vattenskada? Vad gäller vid andrahandsuthyrning? - Det här är några av frågorna som kommer att diskuteras under Bostadsrättens dag 13 oktober på Hem, Villa & Bostadsrätt på Stockholmsmässan.

För fjärde året i rad arrangeras Bostadsrättens dag som en del av Hem, Villa & Bostadsrätt. Det blir en heldag på Stockholmsmässan där besökarna får rådgivning och information om det mesta som rör livet i en bostadsrättsförening - perfekt både för den som går i tankarna att köpa en bostadsrätt eller som redan äger en. Bakom Bostadsrättens dag står organisationen Bostadsrätterna.

- På mässan ser vi fram emot att få träffa både bostadsrättshavare och styrelser som är välkomna till vår rådgivningsmonter. Där kan alla besökare få individuell rådgivning från våra jurister, tekniker och ekonomer, säger Ulrika Blomqvist, vd för Bostadsrätterna.

Under dagen erbjuder Bostadsrätterna seminarier för bostadsrättsinnehavare, och kortare kurser som riktar sig till föreningens styrelse. När man bor i en bostadsrättsförening är det viktigt att känna till vilka regler som styr boendet i föreningen. Seminariet "Att bo i bostadsrätt" tar upp det mesta man bör veta för att kunna påverka sitt boende - både vad gäller själva föreningslivet och den egna bostaden.

Seminarium om andrahandsuthyrning

Samtidigt är det svårt för många att ta sig in på bostadsmarknaden vilket gör att fler och fler väljer att bo i andra hand - ett seminarium ägnas helt åt andrahandsuthyrning.

Andra frågor som tas upp på kortseminarier är att köpa och sälja bostadsrätt, vad ska jag tänka på när jag ska låna pengar för lägenhetsköp, och prisutveckling för bostadsrätter. Seminarierna äger rum på Kunskapsscenen i A-hallen.

Gratis kurser för styrelse

Kurserna för föreningens styrelse är kostnadsfria och syftar till att hjälpa styrelsen i sitt arbete, bland annat hur man planerar ekonomin. Hela programmet finns här.

Bostadsrätterna

Bostadsrätterna är en rikstäckande service- och intresseorganisation för Sveriges bostadsrättsföreningar. Med över 8 000 föreningar som medlemmar är det också landets största bostadsrättsorganisation. Bostadsrätterna bildades 1921 och hade redan då som mål att stödja och göra det enklare för sina medlemsföreningar.

Bostadsrättens dag arrangeras i samband med Hem, Villa & Bostadsrätt den 13 oktober. Hem, Villa & Bostadsrätt är Nordens största boendemässa med produkter för hela hemmet ­-­ en komplett mötesplats för dig som ska renovera, bygga om eller vill ha ny inspiration. Mässan pågår 11-14 oktober på Stockholmsmässan tillsammans med Bak- & Chokladfestivalen.


För mer information, besök www.hemochvilla.se eller kontakta:

Göran Ekberg, projektchef Hem, Villa & Bostadsrätt, goran.ekberg(Snabel)stockholmsmassan.se, 08-749 43 06

Pär Jonasson, pressansvarig, par.jonasson(Snabel)stockholmsmassan.se tel. 070-486 90 34

Carolina Ekman, pressansvarig, carolina.ekman(Snabel)stockholmsmassan.se tel. 070-789 41 35
Källa
Tipsa redaktionen!
Bild på Pontus & Amerikanerna Gör Comeback Med Ny Singel Och Turné!
PRESS
19 apr
kl: 10:40

Pontus & Amerikanerna Gör Comeback Med Ny Singel Och Turné!

Popgruppen Pontus & Amerikanerna återförenas. Under våren - precis 30 år efter skivdebuten 1989 - släpper bandet 10 maj nya singeln "Folk som oss". Och i sommar åker gruppen på turné med premiär 6 juli på Djurönäsets festival. Med låtar som "Min bror och jag", "Godmorgon Columbus" och "Elvis och Astronauter" vann Pontus & Amerikanerna under 1990-talet stor publik runt om i...

Bild på Joe & The Anchor Släpper Ep:n Antidote
PRESS
19 apr
kl: 09:00

Joe & The Anchor Släpper Ep:n Antidote

Efter tre lyckade singelsläpp är Joe & The Anchor EP ANTIDOTE här. Med ett polerat sound, personliga texter och medryckande melodier är ANTIDOTE Malmöbandets mest ambitiösa släpp hittills. Lyssna: https://JoeTheAnchor.lnk.to/Antidote Med sju fullängdslåtar är ANTIDOTE en inblick i bandmedlemmarnas personliga erfarenheter av motgångar och hjärtekross, men även den hoppfullhet...

Bild på Kygo Och Rita Ora Släpper Singeln
PRESS
19 apr
kl: 09:00

Kygo Och Rita Ora Släpper Singeln "carry On" Från Kommande Filmen "pokèmon Detective Pikachu"

Den världsaktuella producenten, låtskrivaren och DJn, Kyrre Gørvell-Dahll - aka Kygo och artisten Rita Ora, släpper idag en helt ny singel och video; "Carry On". En singel som också är ledmotivet och den enda låt som släpps från den kommande storfilmen, "Pokémon Detective Pikachu", där även Rita Ora spelar rollen som doktor Ann Laurent. "Carry On" följer upp singeln "Think About...

Bild på Ana Diaz Är Tillbaka Med Singeln
PRESS
18 apr
kl: 11:00

Ana Diaz Är Tillbaka Med Singeln "100"

LYSSNA: https://AnaDiaz.lnk.to/100 Idag den 18 april släpper Ana Diaz singeln 100, en smärtsam kärleksballad om när en relation tar slut. Texten skrevs av Ana själv, 20 minuter senare var texten klar och spelades in med ett piano på bara en sångtagning. Det är en låt som vill bli lyssnad på. Jag tror det är bäst om man sitter ner och att settingen inte är för livlig för att...

Bild på Madi Banja Släpper Singeln
PRESS
18 apr
kl: 11:00

Madi Banja Släpper Singeln "primadonna" Och Releasedatum För Kommande Debutalbum "välsignelsen"

LYSSNA: MadiBanja.lnk.to/Primadonna Nyligen släppte Madi Banja singeln Trophy tillsammans med Imenella som fick ett fint mottagande av såväl fans som kritiker. Han fortsätter nu med att släppa singeln Primadonna, en låt om att jaga och längta efter det alla behöver, lite kärlek. Idag står det också klart att Madi släpper sitt debutalbum Välsignelsen den 14 juni. Musik...

PRESS
18 apr
kl: 10:10

Thomas Stenström Och Cherrie Till Grönan

Idag släpps ytterligare två akter till Gröna Lunds konsertsommar. 2019 spås bli Thomas Stenströms år, då han både släpper ny musik och ger sig ut på vår- och sommarturné. Den 17 maj kliver han upp på Stora Scen. Vi har fått följa henne i SVT Edit-serien "Cherrie - ut ur mörkret", hennes musik har prisats med både Grammis och P3 Guld och hon har sommarpratat i P1. Den 12 september...

Bild på "måste Jag Dö?" Klara & Jag Tar Tillbaka Popen Vi Saknat! Alexandra Dahlström Regisserar Musikvideon.
PRESS
17 apr
kl: 14:00

"måste Jag Dö?" Klara & Jag Tar Tillbaka Popen Vi Saknat! Alexandra Dahlström Regisserar Musikvideon.

Om det skulle finnas någon good girl-aura hos duon Klara & Jag så skakar de helt klart av sig det sista med nya singeln "Måste jag dö?". En röjig poplåt som skrevs en regnig dag och handlar om en relation med en person som tar en för givet. Låten släpps på fredag den 19 april och är skriven tillsammans med bandet Hemliga klubben, producerad av Gustav Gällhagen och mixad av Simon...

Bild på Netflix Presenterar... Homecoming: A Film By Beyoncé - Tillgänglig Idag
PRESS
17 apr
kl: 13:00

Netflix Presenterar... Homecoming: A Film By Beyoncé - Tillgänglig Idag

Idag släpper Netflix Homecoming: A Film by Beyoncé som presenterar en initim inblick i hennes historiska uppträdande på Coachella 2018 som hyllade USA:s historiskt svarta universitet (HBCUs, Historically Black Colleges and Universities). Varvat med öppna bilder och intervjuer som detaljer förberedelserna och den mäktiga avsikt bakom hennes vision ger Homecoming en inblick i processen och...

Hitta oss på Facebook