Gröna Lunds Auktion I Musikhjälpen Gav 351 101 Kr

22 dec kl: 10:10

Kl. 12.00 avslutades Gröna Lunds auktion i Musikhjälpen, där man för första gången skänkte bort hela tivolit under två timmar, så kallade "Magic Hours". Vinnaren av budgivningen kommer att få hela tivolit för sig själv under två exklusiva timmar innan tivolit öppnar för allmänheten. Vinnarbudet landade på hela 351 101 kr och personerna bakom budet är inga mindre än Marko Lehtosalo (Markoolio) och Tobias Blom (Tobbe Trollkarl).

I år skänkte Gröna Lund för första gången bort något som vanligtvis bara erbjuds företag att köpa, dvs två exklusiva timmar på tivolit, sk "Magic Hours". När Musikhjälpens auktion stängde idag kl. 12.00 kunde vi glatt konstatera att hela 351 101 kr kommer skänkas till arbetet med att motverka sexhandel med barn. Vinnarbudet kom från Marko Lehtosalo (Markoolio) och Tobias Blom (Tobbe Trollkarl) som tillsammans la det högsta budet.

- Både jag och Tobbe har i 20 års tid haft barn som vår publik och vi hatar verkligen trafficking med barn, så det var inte svårt att engagera oss i den här frågan. Det känns jättekul att vi vann, men den här dagen har inte jag och Tobbe köpt till oss själva. Vi har bestämt oss för att bjuda in familjer och barn som kanske inte har råd att besöka ett tivoli i sin vardag. När jag växte upp hade vi inte alltid pengar till saker som skidor, resor eller nöjen och det här är ett sätt för mig och Tobbe att ge dessa familjer en härlig dag. Självklart kommer vi också att uppträda för dem under deras tivolidag, säger Marko Lehtosalo.

- Vi ville bidra med något till auktionen som skulle kunna bringa in så mycket pengar som möjligt och det är jättekul att det blev över 350 000 kronor. Jag vill verkligen tacka Marko och Tobbe. Deras engagemang får dessutom dubbelt genomslag, då de väljer att skänka sina två timmar till familjer och barn som har det svårt. Nu ska vi se till att deras dag på Gröna Lund blir magisk, säger Gröna Lunds ägare Mattias Banker.
För mer informationkontakta Annika Troselius, Informationschef på telefon 0708-580050 eller e-mail annika.troselius(Snabel)gronalund.com.För pressbilder besök www.bilder.gronalund.com
Källa
Tipsa redaktionen!
Bild på Tonåringar Framför Mozarts Requiem På Sitt Eget Sätt På Konserthuset Stockholm
PRESS
16 jan
kl: 16:00

Tonåringar Framför Mozarts Requiem På Sitt Eget Sätt På Konserthuset Stockholm

Den 6-7 februari genomför Konserthuset Stockholm satsningen Mozart Rekviem Speak - ett unikt projekt där Mozarts mäktiga och känslosamma dödsmässa från 1700-talet möter tonåringars egna texter med tankar kring liv och död, kärlek och svek. Pressträff sker på Konserthuset den 22 januari. Wolfgang Amadeus Mozarts (1756-91) sista verk, det mytomspunna rekviemet, är musik som lever...

Bild på Designpriset Formex Nova 2019 - Nomineringarna Är Klara
PRESS
16 jan
kl: 14:10

Designpriset Formex Nova 2019 - Nomineringarna Är Klara

Designpriset Formex Nova går till årets nordiska formgivare och delas ut den 20 augusti. Utmärkelsen går till en ung formgivare verksam inom Norden och pristagaren utses av en expertjury. Priset är instiftat av inredningsmässan Formex för att främja god, nordisk design. Här är de nominerade: Island, Theodóra Alfredsdottir Theodora Alfredsdottir är utbildad vid Iceland Academy of...

Bild på Föreläsning 23/1: Från Mörkas­te Småland Med Tempe­ra­ment
PRESS
16 jan
kl: 13:00

Föreläsning 23/1: Från Mörkas­te Småland Med Tempe­ra­ment

Vilhelm Moberg var en av Sveriges mest lästa och älskade författare under hela 1900-talet. Samtidigt var han en stridbar debattör som gjorde minnesvärda avtryck i svensk offentlighet. Jens Liljestrand presenterar Mannen i skogen: en biografi över Vilhelm Moberg (2018), som till stor del bygger på material från Mobergs personarkiv i KB. Jens Liljestrand är författare, fil.dr. i...

Bild på Van Deurs Vinner Designpriset Formex Formidable 2018
PRESS
15 jan
kl: 10:40

Van Deurs Vinner Designpriset Formex Formidable 2018

Det jurybedömda priset Formex Formidable 2018 går till företaget van Deurs för deras plisserade sjal, formgivare Susanne Beskow. Hederspriset Folkets val, som är framröstat av allmänheten, går till företaget Skeppshults gjuteri för deras kryddkvarn som är formgiven av Carl & Carl. Formex Formidable 2018 Föremål: Plisserad Sjal Företag: van Deurs Formgivare: Susanne Beskow...

Bild på Vd Patric Sjöberg Lämnar Stockholmsmässan I Maj 2019
PRESS
14 jan
kl: 18:10

Vd Patric Sjöberg Lämnar Stockholmsmässan I Maj 2019

Efter elva år som VD på Stockholmsmässan går Patric Sjöberg vidare till ett nytt toppjobb inom besöksnäringen. Med start den 1 juni börjar han som vd för Stromma Group, en internationell koncern med ett brett utbud av aktiviteter för både turister och affärsresenärer i flera länder. Styrelsen initierar nu en rekryteringsprocess efter en ny VD. - Jag har haft en enormt kul och...

Bild på Stjärnspäckat Program På Nordens Största Inredningsmässa
PRESS
11 jan
kl: 18:40

Stjärnspäckat Program På Nordens Största Inredningsmässa

På tisdag slår Formex upp dörrarna, och det med ett riktigt stjärnspäckat program. Designerlegendaren Zandra Rhodes har gjort entréhallens utställning - en riktig färgexplosion! De världsberömda trendanalytikerna Li Edelkoort och Edouard Keller delar med sig av sina trendspaningar. Formex Trends, Formex egen trendspaning, presenteras bland mycket annat! Formex, Nordens största...

Bild på Calvin Harris Släpper Nya Singeln
PRESS
11 jan
kl: 16:40

Calvin Harris Släpper Nya Singeln "giant" Med Rag N Bone Man

Grammyvinnaren och multiplatinum-säljande artisten Calvin Harris släpper idag sin nya singel, "Giant", tillsammans med kraftfulla soulstämman Rag'n'Bone Man. Lyssna på låten här. "Giant" är Calvins första singel 2019 och följer upp hans superår med framgången av de tidigare två singlarna "Promises" med Sam Smith och "One Kiss" med Dua Lipa. Dessa låtar har fått över 2...

Bild på Sami & Danny Saucedo Teamar Upp På Nya Singeln
PRESS
11 jan
kl: 12:10

Sami & Danny Saucedo Teamar Upp På Nya Singeln "innan Du Väcker Mig"

Idag släpper SAMI nya singeln "Innan du väcker mig" feat. Danny Saucedo som är skriven av SAMI, långtida samarbetspartnern Kawar "KJ" Yousef (REX Studio), Joakim Sandström samt producerad av KJ. Det blir SAMI's andra solosingel och startskottet för vad som kommer bli ett musikfyllt år för hans del. Lyssna på "Innan du väcker mig" här.  "Innan du väcker mig var den första...

Hitta oss på Facebook