Festspelen i Piteå - Carolina Wallin Pérez
Piteå
Stora Salen, Studio Acusticum
söndag, 15 juni 2025
kl:21:00
Carolina Wallin Perez bjuder på en riktig nostalgi-tripp, där hon tar tillbaka soundet så som det lät vid skivsläppet 2009. Inget vändande. Inget vridande. Det här blir precis som publiken vill ha det – bara mer och ännu bättre. Säkra din liveupplevelse av hyllningsplattan “Pärlor och svin”.
En riktig hyllning till Sveriges största rockband och deras odödliga musikskatt. Kent kommer alltid att hålla.
“För mig är det texterna som är kärnan i deras musik och det känns som att de lyckats etsa sig fast i mångas inre. Nästa år är det femton år sedan plattan släpptes, så det är klart att vi måste göra något”. Carolina Wallin Perez
Även kultbandet Kent återförenas strax innan Carolina Wallin Perez firar 15 år med hyllningsplattan “Pärlor och svin” gör hon tre spelningar med “återförenade” Kent. Nostalgitrippen är total för alla som älskar Eskilstunas storheter.
Längd: ca 90 minuter