Jesper Lindell har etablerat sig som en av Europas hetaste artister på rock - och soulscenen! Jespers debutsingel "Moving Slow" från 2017 blev en omedelbar framgång när den sålde guld och har idag streamats nästan fem miljoner gånger.
Med samarbeten med First Aid Kit,, Magnus Carlsson i bagaget och omfattande europaturneer kommer nu Jesper Lindell till Studio Acusticum i samband med att hans nya album "Before the Sun" äntligen släpps!
Den 15 mars har ni möjlighet att se honom på Studio Acusticum!
Baren öppnar 18.00.
Åldergräns 18 år.
Acusticum är en forsknings- och företagsby med inriktning på kultur, kommunikation och media, etablerad i Piteå 2003.
Acusticum har, som verksamhetscentrum för en mängd olika företag och nytänkande forskningsverksamheter med inriktning på kultur, kommunikation, media och teknologi med anknytning till dessa, vuxit fram och expanderat sedan starten 2003. Grunden för satsningen är den 1978 etablerade Musikhögskolan i Piteå, som numera tillhör Institutionen för konst, kommunikation och lärande vid Luleå tekniska universitet, med verksamhet inom dans, musik, teater och kommunikationsteknik i Piteå. Där ingår bland annat pedagogutbildningar och en landsunik utbildning av danslärare i modern dans.
År 2007 invigdes konserthuset Studio Acusticum med en stor och tekniskt avancerad konsertsal med plats för 576 personer och en Black Box med plats för 250–300 personer. Dess arkitekt är Gunnar Grönlund, biträdande arkitekt Louise Lindquist Sassene och inredningsarkitekt Karin Gedeborg, Arkitekthuset Monarken i samarbete med internationell expertis. Projektet nominerades 2008 till Övre Norrlands arkitekturpris.