Bagarmossens Folkets Hus
fredag, 13 februari 2026
kl:19:00
I ett scensamtal får publiken möta författaren och samhällsdebattören Göran Greider nyligen kommit ut dokumentärromanen “Nu när man är död” som handlar om Cornelis händelserika och korta liv.
Göran Greider utmanar läsekretsen genom att försöka skriva den självbiografi som Cornelis själv aldrig skrev. Det är en roman om den evige outsidern, en roman som tränger in under skinnet, bortom skandalerna, skattebråken och löpsedlarna.
Husband är Route 77 som både bjuder på välkända Cornelis-hits och lite mer oväntade pärlor från Cornelis mångfacetterade musikskatt.
Journalisten Peter Gropman leder samtalet från fåtöljerna på scenen. Samtalet kretsar kring Cornelis liv och musik, och hur Göran Greider hittade Cornelis inre röst och fick ned den i skrift.
Upphovspersoner och konstnärligt team:
Peter Gropman, idé och produktion
Göran Greider, gäst och författare
Emeli Jeremias, cello, sång
Elina Widnersson, sång, flöjt
Daniel Tilling, piano
Daniel Wejdin, bas
Daniel Olsson, trummor