Stäng reklam
Menu

Cornelis – Romantikern

Stockholm

Cirkus
torsdag, 27 november 2025 kl:19:30

Cornelis Vreeswijk skrev några av de mest känsloladdade och poetiska sångerna i svensk vistradition. I denna konsert lyfts hans ömsinta sida fram – en sida präglad av närhet, längtan och förlorad kärlek.

Denna kväll uppträder Helen Sjöholm, Jonna Randen, Oscar Magnusson, Albin Lee Meldau, Arvid Nero, Saskia, Magnus Carlsson, Olle Jönsson, Simon Superti. Tillsammans tolkar de Cornelis verk med respekt för hans språk, melodik och innerlighet – och påminner oss om att hans kärleksvisor tillhör våra allra vackraste.

Med reservation för ändringar.

OBS! Vi vill informera dig om att Albin Lee Meldau tyvärr inte kommer att medverka i konserten En helg för Cornelis, Romantikern, på grund av en olycka/skada. Vi och Albin beklagar detta, och Albin själv hälsar att han är mycket ledsen över att han inte får möta er alla.

Arrangör: Lifeline, Jubel, Cornelisstiftelsen och Stockholms stadsmission

Föreställningens längd: ca 2 timmar, utan paus

Åldersgräns: 13 år pga ljudvolym

Rullstolsplats bokas via Ticketmaster på telefon: 0776 70 77 77 eller via Cirkus på: tickets@cirkus.se

Cirkus är en konsert- och evenemangsscen på Djurgården i Stockholm. Den invigdes den 25 maj 1892 för att inhysa dåtidens stora cirkussällskap. Idag har Cirkus plats för 1 650 sittande gäster och förutom teater, konserter och shower anordnas kongresser och mässor. Cirkus blev byggnadsminne 1983

http://www.cirkus.se

Datum / Tid

torsdag, 27 november 2025 kl: 19:30

Plats

Stockholm, Cirkus

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

Oklart

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad