Mr. Blues med Ann Kristin Hedmark
Skellefteå
Nordanåteatern
söndag, 26 februari 2023
kl:19:00
Mr. Blues är en ny hårdsvängande, bluesmättad kvartett, vars medlemmar har många års erfarenhet av konsertverksamhet både nationellt och internationellt.
Håkan Lewin – Altsaxofon
Håkan har under flera årtionden turnerat från Kalifornien i väster till Sibirien i öster. På sin meritlista har han spelat med världsartister som Tina Turner, Georgie Fame, Thad Jones m.fl. för att inte tala om ett antal år i Gugge Hedrenius Big Blues Band
Kettil Medelius – Klaviatur
Hasse Larsson – Bas
Jonas Backman – Trummor
Ann Kristin Hedmark har samarbetat och turnerat med fantastiska musiker, allt från en ackompanjatör till storband, både i Sverige och utomlands. Repertoaren har naturligtvis med tiden förändrats. Från att de 10 första åren bestått av topplistornas pop och soul-låtar, är det idag jazz och blues, eller visor i ”latinstuk” som gäller. Under sitt långa liv som artist har hon erhållit ”Jan Johanssons stipendium” år 2003, samt det första ”Monica Zetterlund-stipendiet” som delades ut år 2006. I år firar Ann Kristin dessutom 60 år som artist så vad kan vara lämpligare än en konsert på den gamla hemmaplanen även om hon numera är mantalsskriven i Täby.
Konserten är 100 minuter inkl. 20 minuters paus.
Första aktens längd: 40 minuter.
Insläpp 20 minuter innan konserten börjar.
Rullstolsplatser bokas på Skellefteå Turistcenter och betalar ordinarie pris. Ledsagare till rullstolsburen har fri entre och behöver boka fribiljett hos Turistcenter tel. 0910-452510.
Barn som sitter i medföljande vuxen knä har fri entre och behöver ingen biljett, gäller vid ej fullbokat evenemang. Vid fullbokad evenemang behöver även barn i knä lösa barnbiljett.
Biljettförsäljningen avslutas på lördag 25/2 kl. 15.00 och på söndag vid entren innan konserten går det att köpa kvarvarande biljetter.
Arrangör: Jazzklubben Boston