Stäng reklam
Menu

Rosanne Cash with John Leventhal

Stockholm

Göta Lejon
onsdag, 21 oktober 2026 kl:19:30

Rosanne Cash med John Leventhal till Göta Lejon i höst!
Den Grammy-belönade singer-songwritern Rosanne Cash kommer till Göta Lejon i Stockholm onsdag den 21 oktober 2026 tillsammans med sin mångåriga samarbetspartner John Leventhal.

Biljetter släpps fredag 20 februari kl. 10.00 via Ticketmaster.se.

Under en karriär som sträcker sig över fyra decennier har Rosanne Cash etablerat sig som en av den amerikanska rootsmusikens mest respekterade röster, med flera Grammy Awards och en lång rad kritikerrosade album. Med sitt personliga berättande och sitt genreöverskridande uttryck har hon satt ett tydligt avtryck inom country, folk och americana.

Göta Lejon är en teaterbyggnad på Götgatan 55 i stadsdelen Södermalm i Stockholm. Biografen Göta Lejon är centrum i affärs- och bostadshuset i det s.k. Götgatspalatset, i kvarteret Vägaren på Götgatan 53-57. Huset byggdes åren 1926-1928 och arkitektoniskt har huset en kvarterslång putsfasad med en stram modernism på neoklassicismens grund med betoning av horisontaliteten genom markerade våningsband. Arkitekt är Birger Borgström.

Datum / Tid

onsdag, 21 oktober 2026 kl: 19:30

Plats

Stockholm, Göta Lejon

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

Oklart

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad