En jiddischvärld på Södermalm
Stockholm
Judiska museet
torsdag, 26 mars 2026
kl:18:00
I vår arrangerar Judiska museet och Dos Nisele förlag en programserie om jiddisch - det judiska språk som funnits länge i Sverige och som fortsätter att utvecklas och ta plats. Genom samtal och scenkonst undersöker vi jiddisch i människors liv, stadens rum och arkivens samlingar.
Programserien utgår från den nyligen utgivna boken Jiddisch i Sverige: mir zaynen do/vi är här och de medverkande har alla bidragit med text till antologin.
Session I: En jiddischvärld på Södermalm
I antologin Jiddisch i Sverige: mir zaynen do/vi är här beskriver författaren och teaterkritikern Leif Zern den jiddischvärld på Södermalm i Stockholm där han växte upp.
På Söder fanns Yatke Kosher Livs. På Kocksgatan huserade bundisternas ungdomsförening Tsukumft, och på Klippgatan och Lindvallsplan var många av ens grannar jiddischtalande.
I detta samtal möter Leif Zern författaren historikern Håkan Blomqvist vars bidrag i antologin beskriver jiddsichen roll för den judiska arbetarrörelse som många judiska söderbor var del av.
Sarah Schulman, bokens förläggare och redaktör, samtalar med författarna.
Boken finns till försäljning efter samtalet.
Tid: torsdag 26 mars, kl. 18-19
Plats: Judiska museet, Själagårdsgatan 19 i Gamla stan
Deltagande i detta program: 120 kr ordinarie, 100 kr pensionär och student.
Datum / Tid
torsdag, 26
mars 2026
kl: 18:00
Plats
Stockholm,
Judiska museet
Karta (Google)
Typ
Övrigt
Kostnad
100kr - 120kr