Stäng reklam
Menu

SM i nyskrivna snapsvisor

Stockholm

Spritmuseum
lördag, 7 oktober 2023 kl:13:00

Varmt välkomna till SM i nyskrivna snapsvisor 2023.   Lördagen den 7/10 kl 13.00 slår vi upp dörrarna till Spritmuseum på Djurgården och vi välkomnar er till en eftermiddag i den nyskrivna snapsvisans tecken.
Sedan 1995 har vi på Spritmuseum anordnat denna välskrivna, spännande, knasiga och alldeles underbara vistävling.   Av de 255 bidrag som skickades in i år är nu tio bidrag utsedda som kommer att framföras av respektive författare
Vi kommer att heja på våra favoriter. Sjunga deras bidrag. Prata om snaps och historia tillsammans med vår intendent Eva Lenneman och dryckesexpert Nadja Karlsson och kanske sjunga en och annan extra snapsvisa under lunchen.



Publikens favorit kommer att koras och vår opartiska jury utser årets ärofyllda vinnare.
I år består juryn av:
Christer Mellstrand (museichef), Johan Nyberg ( kommunikatör på Sveriges yrkesmusikerförbund),
Richard Tellström ( måltidshistoriker ) och David Sundin ( programledare och komiker)

Konferencier är även i år den eminenta: Martin Bondeman
I priset ingår:
En silltallrik med tillbehör En snaps En öl Kaffe och kaka Entre till museet Tävlingen Garderob
 Dörrarna öppnas kl 12.30
Välkomna!

Spritmuseum är ett svenskt museum om alkoholkulturen i Sverige. Museet inhyser tre utställningslokaler, inklusive permanenta utställningen Spritlandet Sverige - en interaktiv utställning där besökarna använder sina sinnen, genom att bland annat lukta på olika dofter i doftstationer. Det är möjligt att köpa till en Smaklåda som bjuder besökaren på snapsar och tillbehör för att förstärka upplevelsen, och använda ännu ett av sina sinnen.

Datum / Tid

lördag, 7 oktober 2023 kl: 13:00

Plats

Stockholm, Spritmuseum

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

650kr - 750kr

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad