MUSICAL THEATRE’s TOP LADS - ACCORDING TO THREE LADIESEnligt Wikipedia är en Gentlemen’s Club ett slutet sällskap där män ur det övre samhällsskiktet kan mötas och umgås. Fenomenet har sitt ursprung i Storbritannien, ett land med en förkärlek för hierarkier, men även för musikaler. Och just de senare var skälet till att Sandra Kassman begav sig till London för studera musikteater. Något som snabbt blev tydligt var att alla de bästa sångerna var skrivna för män. Denna upptäckt väckte en rebellisk längtan till att få göra tvärtemot.Sandra frågade sina vänner, systrarna Martine och Johanne Rishaug Hellman, även de utbildade i Storbritannien, om de inte skulle göra ett gender-bender projekt tillsammans. Resultatet blev: If I Were A Boy, en konsert där de utforskar den manliga sidan av musikal-repertoaren. Och finns det någon mer passande miljö för det än just en herrklubb?För en kväll skapar vi en egen klubb, öppen för alla. Så välkommen in i värmen, Old Boy, för att ta del av detta normbrytande experiment.Föreställningen hade urpremiär i oktober 2025 och spelar två extra föreställningar i januari!På scenen:
Sandra Kassman
Martine Rishaug Hellman
Johanne Rishaug HellmanPianist: Mathias LundqvistRegi: Axel RydenTeknik: Kasper WittboldtGrafisk Design: Rex RydenKostym: Sandra KassmanSpeldatum:
Fredag 23 januari 19:30
Lördag 24 januari 19:30Föreställningslängd: ca en timme utan paus.Uppsättningen produceras av Teaterverket i samarbete med ABF Stockholm.
If I Were A Boy
2026-01-23 19:30:00
Stockholm, Teaterverket Svea