En clown, En Primadonna, en klok gumma, en journalist och en företagsledare, fem karaktärer i en mycket speciell situation, vad har de gemensamt? Kom och hjälp dem hitta en lösning.Nutida Commedia handlar om att bygga en nutida karaktär med masken som utgångspunkt och att spela med tekniker från den klassiska Commedia dell’Arte som improvisation, kontakt med publiken, överdrivet spel, men här med tydliga nutida karaktärer och om ett modernt ämne.På scenen:
Stina Bengs som Sigrid, Prima Donna
Elias Idh som Magnus, företagsledare
Florencio Urbano som Otto, clown
Sonja Nordberg som Sarina, klok gumman
Ursula Stigzelius som Kroken, journalist Manus: Ensemblen genom improvisationRegi och masker: Augusto CabreraRegiassistent: Dorothea BjelfvenstamSpeldatum:
Fredag 29 maj kl 19:00
Lördag 30 maj kl 19:00
Söndag 31 maj kl 15:00
Fredag 5 juni kl 19:00
Lördag 6 juni kl 19:00Föreställningslängd: ca 50 minuter utan pausUppsättningen produceras av Teaterverket i samarbete med ABF Stockholm.