Atomic Swing & Popsicle

Sverige

DJURHAMN, Djurönäset
lördag, 26 juli 2025 kl:20:30

Atomic Swing & Popsicle – två 90-talsgiganter på samma scen

Två av 90-talets mest inflytelserika svenska band, Atomic Swing och Popsicle, möts äntligen på samma scen. Med sina unika sound och ikoniska låtar har de båda satt tydliga spår i svensk musikhistoria.

Atomic Swing slog igenom med sin retroinfluerade rock och melodier som blev en självklar del av 90-talets soundtrack. Debutalbumet A Car Crash in the Blue (1993) gjorde succe både i Sverige och utomlands. Efter en lång paus gjorde bandet comeback 2021 med ny musik och hyllade liveframträdanden.

Samtidigt banade Popsicle väg för den svenska indiescenen. Debutalbumet Lacquer (1992) gav dem en Grammis för Årets Rock, och låtar som Sunkissed och Hey Princess blev soundtracket för en hel era. 1999 avslutade de sin karriär efter en omfattande Japan-turne.

Nu är det dags för en unik turne där dessa två musikaliska giganter delar scen. En chans att uppleva Atomic Swing och Popsicle – två band som, trots sina olikheter, delar en självklar plats i svensk musikhistoria.

Nu är det dags igen. Atomic Swing och Popsicle – två legendariska band på samma scen. Missa inte chansen att uppleva dem live på Djurönäset den 26 juli.

Insläpp: 18.30
Spellängd: ca 1.5h

Arrangör: Djurönäset


Atomic Swing & Popsicle
2025-07-23 19:00:00
Sverige, BJÄRRED, Bjerreds Station



Atomic Swing & Popsicle
2025-09-06 20:00:00
Örebro, Conventum Club 700

Datum / Tid

lördag, 26 juli 2025 kl: 20:30

Plats

DJURHAMN, Djurönäset

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

Oklart

Historik / Fler tillfällen

1 / 2