Stäng reklam
Menu

Per Persson & Sigge Hill

Sverige

MARIEFRED, Skottvångs Grufva
lördag, 11 juli 2026 kl:20:00

Vilken grej!!!

Persson och Hill, båda med ett förflutet i legendariska kultbandet Traste Lindéns Kvintett, gör gemensam sak och bjuder på en intim liveupplevelse.
Legendariska hälsingemusikerna Per Persson & Sigge Hill tillsammans för första gången på Skottvångs Grufvas scen, lördag 11/7.

Tillsammans med basisten Robert Viltok (Iggesundsgänget m fl) kör dom ett urval av sina bästa och mest omtyckta låtar.

Per Persson debuterade med sitt Perssons Pack 1989, och har sedan dess turnerat land och rike kring.
Sju stycken album har det hunnit blivit och som den turnerande musiker han är även tiotusentals mil i klassiska turnébussar från norr till söder.

Sigge skivdebuterade 1993, och var mest verksam på livescener runt om i Norden på -90 och 00-talet. Men är nu tillbaka med nya låtar, närmast singeln: ”Har någon sett Sigge Hill”.

Missa inte chansen att se dessa 3 välkända svenska musiker tillsammans på scenen!

Skottvångs hemsida
För information om Skottvångs tillgänglighet, läs mer här på vår hemsida

Har ni frågor om biljettpriser för barn så maila oss på info@skottvangsgrufva.com


Per Persson & Sigge Hill
2026-07-07 20:00:00
Sverige, BORLÄNGE, House of Blues



Per Persson & Sigge Hill
2026-07-08 20:00:00
Sverige, SÖDERHAMN, Lollipop musik bar & diner

Datum / Tid

lördag, 11 juli 2026 kl: 20:00

Plats

MARIEFRED, Skottvångs Grufva

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

365kr - 740kr

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad