Stäng reklam
Menu

Påskdagen med Kuselofte och Danzbanderz

Sverige

MUNKA LJUNGBY, Ekebo Nöjescentrum
lördag, 4 april 2026 kl:22:00

Påskdagen med Kuselofte och Danzbanderz
På ekebo
Min 18 år Obl. Leg
**kuselofte **är en norsk grupp från Oslo som var med och startade vågen av norsk EPA-dunk i Sverige. Idag har de över 400 miljoner streams. Killarna har under flera år rest genom hela Skandinavien och levererat minnesvärda shower. Inte minst då på Ekebo där de gjort ett flertal konserter både inomhus under säsongen och utomhus på Ekebofestivalen. Här har de en trogen publik och vi är glada att återigen kunna presentera bandet.
Med låtar som “Dominanten 2018”, “Genom Dalarna” och “Om Sverige vinner VM” garanteras alltid en fantastisk stämning och mycket allsång. Med utsålda spelningar över hela Sverige kan vi lova fullt ös när Kuselofte kliver upp på scenen.
Danzbanderz, vars signum är att omvandla moderna radiohits till svängiga dansbandsversioner, har tagit Sverige med storm. Med sin unika stil och energi har Danzbanderz samlat ihop över 20 miljoner streams och blivit en favorit hos musikälskare i alla åldrar – från ungdomar till pensionärer. Hösten 2023 gjorde Danzbandez premiär i Bingolotto och mottog sin första Guldskiva för den gripande versionen av Victor Leksells hitlåt “Tystnar i luren”. Detta var en milstolpe som bekräftade Danzbanderz talang och popularitet på den svenska musikscenen. Samma år gästade Danzbanderz Musikhjälpen i Växjö och torget kokade. Efter flera turnéer runt om i Sverige är det nu dags att presentera Dansbanderz för första gången på Ekebo.

Datum / Tid

lördag, 4 april 2026 kl: 22:00

Plats

MUNKA LJUNGBY, Ekebo Nöjescentrum

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

375

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad