Stäng reklam
Menu

Teater Sláva: Knapparna

Sverige

NYKÖPING, Sörmlands Museum
onsdag, 28 januari 2026 kl:19:00

Teater Slávas nykomponerad föreställning efter Moa Martinsons novell där berättelsen om ett par byxor som fattas öppnar upp för musikaliska, filosofiska och personliga uttryck.
Föreställningen utgår från den självbiografiska novellen ”Knapparna”, av Moa Martinson. I novellen möter vi Moa som fembarnsmor på 1920-talet. Familjen förbereder sig för julfest, förväntan är stor, men ett par byxor fattas. Berättelsen ger en inblick i kampen för att få livet att gå ihop, öppnar även upp för frågor och berättelser som spinner in i vår tid, och i våra liv. Föreställningen är fylld av musik som skapar tidsfärg och känslor från skratt till gråt.
Föreställningen framförs av Teater Slávas erfarna ensemble, med deras omisskännliga känsla för humor och allvar, musikalitet och fysiska ensemblespel.
Teatern väcker många tankar och reflektioner, skådespelarna kommer därför mingla i restaurangen efteråt för att fånga upp publikens berättelser. Föreställningen är 60 minuter lång.
Teaterföreställningen är en del av Sörmlands museums kulturkväll. En biljett gäller även som entré till övriga museet.

Datum / Tid

onsdag, 28 januari 2026 kl: 19:00

Plats

NYKÖPING, Sörmlands Museum

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

195kr - 245

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad