Stäng reklam
Menu

Genrep: The Beach Boys

Sverige

UPPLANDS VÄSBY, Messingen
torsdag, 24 april 2025 kl:19:00

The music and sound of The Beach Boys.

Välkommen till genrep på Messingen. Nu kan du uppleva den ultimata hyllningsshowen för ett av de största banden genom tiderna: The Beach Boys. 


? Obs! Föreställningen har 13-årsgräns
? Längd: cirka 1 tim och 30 minuter
? För bokning av särskilt anpassade platser kontaktar du Messingens reception, 08-590 973 00.


Efter genombrottet 1963 har gruppen fortsatt att bjuda på tidlösa hits som ”Wouldnt It Be Nice”, ”I Get Around”, ”Dont Worry Baby”, ”Help Me Rhonda” och ”California Girls” med flera. 

Under sextiotalet stod de sida vid sida med Beatles och de turades om att utmana och inspirera varandra från varsin sida av Atlanten.


När Beatles hade gjort Rubber Soul svarade Beach Boys med albumet Pet Sounds, och Beatles kontrade med Sergeant Pepper. Paul McCartney har sagt att han tycker ”God Only Knows” är den bästa poplåten någonsin.?

På sång och bas hör vi Charlie Grönvall som slog igenom efter att ha medverkat i Idol, Melodifestivalen och Rockmusikalen Noice. Tillsammans med Noice grundare och basist, Peo Thyrén skapar man nu den första svenska hyllningskonserten till ett av musikhistoriens största namn, Beach Boys och geniet Brian Wilson. 


Medverkande musiker:
Charlie Grönvall: sång och bas
Isac Aspberg: sång och gitarr
Gustav Vikström Seltman: trummor och sång 
Anton Eriksson: sång

Produktion: Besterman och 1234 Entertainment

Foto:  Rickard Liljero Eriksson

Datum / Tid

torsdag, 24 april 2025 kl: 19:00

Plats

UPPLANDS VÄSBY, Messingen

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

295kr

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad