Stäng reklam
Menu

Ni hör vad jag tänker – Katrin Sundberg

Uppsala

Ukk - Stora Salen
fredag, 13 mars 2026 kl:19:00

På grund av sjukdom blir Katrin Sundbergs föreställning på UKK 8 november 2025 framflyttad. 
Nytt datum: fredag 13 mars 2026.
Återköp
Redan köpta biljetter gäller till det nya datumet. Vid frågor om återköp är du välkommen att kontakta vår biljettkassa: biljettkassa@ukk.se

Efter att ha turnerat runt i Sverige och dragit fulla hus med succéföreställningen Jag gör vad fan jag vill, hyllad av såväl publik som kritiker, så är det nu dags för en ännu vassare föreställning.
”Ni hör vad jag tänker” av och med Katrin Sundberg
Med knivskarp blick på omvärlden och en unik förmåga att sätta fingret på företeelser och nutidsfenomen tar hon oss med på en resa i sitt inre. Vi får ta del av hennes dåliga samvete som gör sig påmint genom ”Dagens bikt”.
Hon beskriver bland annat sin längtan efter en egen musa och problemet med att skriva något kreativt på ett hålat papper. Publiken får också en lektion i vad man inte får lägga ut på sociala media eller ens titta på om man vill fortsätta att må bra.
Katrin kommer även att sjunga Calle Norléns nyskrivna översättning av Liza Minellis ”You’ve Let Yourself Go”, en kärlekssång som inte lämnar någon oberörd.
"Maximal igenkänningshumor när Katrin Sundberg står på scen [...] Katrin Sundbergs tempo är högt men balanserat. Hon sjunger ibland, givetvis mycket bra och till en Calle Norlén-text, dansar som var hon en Bounce-medlem, men framför allt – hon gestaltar det som de flesta av oss tänker." – Niklas Wahllöf, Dagens Nyheter
Längd: 75 min (ej paus)

Datum / Tid

fredag, 13 mars 2026 kl: 19:00

Plats

Uppsala, Ukk - Stora Salen

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

365kr - 465

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad