Orgelkonsert: Dance of Light
Uppsala
Uppsala domkyrka
söndag, 10 augusti 2025
kl:16:30
Suzanne ZGraggen från Luzern i Schweiz är organist och professor och har belönats med en rad europeiska priser för sitt orgelspel och sina soloframträdanden både i hemlandet och internationellt. Hon gästar Uppsala domkyrka med ett program där hon väljer att framföra musik som, oavsett om det handlar om ett Bach-preludium, musik av Clara Schumann eller samtida orgelverk av Maja Bösch, Lionel Rogg och Sverre Eftestøl har ett slags ljus förtröstan och rörelse över sig. Z´Graggen delar upp sin konsert i två delar där hon låter både Ruffattiorgeln och Åkermanorgeln komma till sin fulla rätt.
Uppsala domkyrka är en katedral i gotisk stil (exteriört huvudsakligen en nygotisk tegelefterbildning av fransk höggotik runt en medeltida stomme). Den är domkyrka i ärkestiftet, församlingskyrka för Uppsala domkyrkoförsamling och rikshelgedom för Svenska kyrkan. Den invigdes slutgiltigt 1435 och hade Sankt Erik, Sankt Lars och Sankt Olof som skyddspatroner.
Efter en brand i den tidigare domkyrkan (i Gamla Uppsala) gav påven år 1258 tillstånd att flytta biskopssätet ifrån Gamla Uppsala till nuvarande Uppsala (Östra Aros). Flyttningen skedde 1273, och till en början torde Sankt Erik kapell använts för gudstjänsterna. Äldre uppgifter om att Trefaldighetskyrkans föregångare skulle ha legat på nuvarande domkyrkans plats är sannolikt felaktiga.
Domkyrkan har för närvarande sex aktiva körer: Uppsala domkyrkokör, Collegium Cantorum, Schola Cantorum, Uppsala Domkyrkas Flickkör och Uppsala Domkyrkas Gosskör samt sedan 2008 Uppsala katedralsångare.
Den ängel som pryder kyrkans tak, och som därifrån blickar ut över staden Uppsala, är gjuten i massiv koppar. Dess exakta proportioner finns inte i några originalritningar, men mätningar i modern tid visar att den är c:a 2 m lång (exklusive podium).
Datum / Tid
söndag, 10
augusti 2025
kl: 16:30
Plats
Uppsala,
Uppsala domkyrka
Karta (Google)
Typ
Övrigt
Kostnad
100kr