Stäng reklam
Menu

Identitet, flerspråkighet, poetiskt motstånd

Uppsala

Uppsala Internationella Litteraturfestival
torsdag, 19 mars 2026 kl:19:00

Välkomna till ett samtal där tre poeter utforskar hur språket bär spår av rörelse och historia, och hur poesin kan agera motkraft mot nationalistiska och exkluderande narrativ. Det handlar om poetiska uttryck som rör sig i gränslandet mellan språk, identitet och politisk handling.
Medverkar i samtalet gör Olivia Tapiero, kanadensisk författare och poet från franskspråkiga Quebec. Hennes verk präglas av språkliga skarvar, motstånd och kritisk blick på institutioner. Hon är prisad internationellt och är idag erkänd som en av de mest originella och fängslande författarna i sin generation i den frankofona världen.
Athena Farrokhzad, svensk poet, dramatiker och översättare deltar också. Hon har översatt flera centrala poetiska röster och är själv aktuell med Tragedierna, tre pjäser i bokform med klassiska grekiska verk som upptakt.
Den tyska poeten Uljana Wolf leder samtalet. Hennes kombination av diktande, översättning och teoretisk reflektion gör henne till en bro mellan konst, språkpolitik och samhällsanalys.
Efteråt följer uppläsningar ur Tapieros, Farrokhzads och Wolfs verk.
Datum och tid: torsdag 19 mars, kl. 19.00–20.30
Plats: Uppsala Konstmuseum
Språk: samtalet på engelska, läsningar på franska och svenska.

Datum / Tid

torsdag, 19 mars 2026 kl: 19:00

Plats

Uppsala, Uppsala Internationella Litteraturfestival

Karta (Google)

Typ

Övrigt

Kostnad

80

         

Hitta evenemang

Fritext
Välj stad

    
                                        
Datum: Alla dagar
Veckodagar:
Tillbaka Sök

Välj stad